Na kole dětem

3. etapa 2025: Luhačovice – Hodonín

Trasa: Luhačovice – Podolí – Dolní Němčí – Blatnička – Velká nad Veličkou – Žeraviny – Strážnice – Hodonín

Délka trasy: 102 km

neděle 1. 6. 2025

Start třetí etapy je v lázeňském městě Luhačovice. Luhačovice jsou jedinečným lázeňským místem, kde se spojuje moderní styl života s tradicí. Město je spojeno s okolní přírodou a společně tvoří jeden veliký park s krásnou květinovou výsadbou, volně přístupnými minerálními prameny. 

Podél Luhačovického potoka jedeme směrem na jih, projedeme Uherský Brod, pomalu opustíme Vizovickou vrchovinu a zastavíme v Podolí. Obec Podolí se rozkládá v údolí (odtud název) na levé straně řeky Olšavy podél silnice mezi městy Uh. Hradiště a Uh. Brod. První zmínka o obci se objevuje v zápisech z roku 1228 jako Horní Popovice a Dolní Popovice (nyní Podolí) jako území patřící duchovnímu správci (popovi). Podolí je naší tradiční zastávkou a zažili jsme zde mnoho krásných přijetí. 

Ale už musíme dále a přes Kunovice a Hluk jedeme do Dolního Němčí. Obec Dolní Němčí, známá především výrobou obuvi firmy Baťa a pěstováním česneku, leží na úpatí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a v současné době zde žije 3000 obyvatel. Dominantou obce je novogotický kostel sv. Filipa a Jakuba, který byl vybudován v letech 1870-1873. V roce 2018 získala obec titul Vesnice roku Zlínského kraje, Diplom za moderní knihovnické a informační služby a rovněž uspěla v celostátním kole, kde získala Cenu veřejnosti a titul Vesnice roku 2018. Také zde nestavíme zdaleka poprvé. Odsud pokračujeme dále na jih. 

Opouštíme Zlínský kraj a vjíždíme do Jihomoravského. Další zastávkou je Blatnička. Také vlastně tradiční zastávka našeho putování. Blatnička je menší zemědělská obec, která vznikla ve 14. století. V jejím okolí se nacházelo velké množství luk, proto se kosa a hrábě objevily i ve znaku obce. Dnes je Blatnička známá především díky místnímu vínu a lidovým krojům. V obci se totiž nachází dílna Tradice Slovácka, o.p.s., která se výrobou místních i jiných krojů zabývá. Jedná se o vinařskou obec ve vinařské oblasti Morava, podoblasti Slovácké (viniční tratě Vinohrádky, Novosady, Závaliska). Krajinu v okolí dnešní Blatničky kolonizovali v roce 1240 potomci bývalých německých kolonistů z Horních Rakous. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1362. Třeba ochutnáme trošku místního moku a jedeme dále po hraně chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a stavíme ve Velké na Veličkou. 

Velká nad Veličkou je největší obcí horňácké oblasti Moravského Slovácka. Vznik obce je možno datovat do raného středověku, protože nejstarší písemná zmínka z roku 1228 uvádí Velkou už jako městys (oppidum) s tržním právem, což jistě bylo výsledkem dlouhého předchozího vývoje. V následujících staletích byla majetkem různých šlechticů – pánů z Rýznburku, z Kravař… Od roku 1957 se zde každé léto koná folklorní festival Horňácké slavnosti.

Odsud zamíříme na západ směr Dolnomoravský úval a hlavně obec Žeraviny, kde jsme s cyklotour ještě nikdy nebyli. Obec Žeraviny leží na úpatí Bílých Karpat asi 7 km jižně od Veselí nad Moravou. Je to typická poklidná ves jižní Moravy s 188 obyvateli. První písemná zmínka je z roku 1447, kdy patřila do ostrožského panství a byla zapsána v majetku Mikuláše z Vojslavic. V obci se nachází několik stavebních zajímavostí. Je to zvonice z roku 1901, dále kaplička z 20. let minulého století, zasvěcena P. Marii Lurdské. Na tak malou obec jsou zde raritou dva objekty bývalých mlýnů vystavěných na východním a západním okraji obce. Dominantou obce je kaple Sv. Alžběty, patronky obce, nově postavena díky rodákům žijícím v Kanadě a vysvěcena v roce 2001. 

Nabrali jsme síly na zbytek dnešní etapy a do Strážnice je to jen kousek. První doložená písemná zmínka o Strážnici pochází až z roku 1302, množství archeologického materiálu vypovídá o daleko dřívějším osídlení tohoto území. Město Strážnice se nachází v Dolnomoravském úvalu při jihovýchodní hranici České republiky v blízkosti hranic se Slovenskou republikou. Katastr města má rozlohu 3140 ha v nadmořské výšce 177 m. V jeho bezprostřední blízkosti protéká říčka Velička. Řeka Morava je od města oddělena systémem hrází, přičemž nejvýraznější zábranou proti povodním tvoří tzv. Baťův kanál. V současné době má město Strážnice zhruba pět a půl tisíce obyvatel. Prohlédneme si centrum a už pokračujeme do cíle dnešní etapy do Hodonína. 

Hodonín je naší tradiční zastávkou a město podporuje naší nadaci dlouhodobě. Hodonín leží na řece Moravě jihovýchodně od Brna při hranici Moravy se Slovenskem. Žije zde 23 660 obyvatel. Narodil se zde 1. československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Místní jméno bylo odvozeno od osobního jména Hodoně (starší podoba Hodoňa, což byla domácká zkratka některého jména začínajícího na Hod-, např. Hod(i)slavHoděmysl) a znamenalo „Hodoňův majetek“. Večer bude dostatek času na prohlídku a zítra pokračujeme dále.

 
 

Podrobnou trasu najdete zde.