5. etapa: Jihlava - Pardubice

4. Červen 2018

118 km, průměr 20 km/h, max. rychlost (alespoň na mém computeru) 53,2 km/h

Než se pustíme do popisu dnešního dne, krátká zdravotní zpráva: Náhodou se provalilo, že si Josef zlomil před čtyřmi týdny 9. levé žebro a k tomu přidal nějaké kosmetické lišeje. Z Radka vypadlo, že si před pěti týdny zlomil žebra dvě a jedním si propíchl  plíci. Asi málo, protože šlape celou tour, také díky péči doc. Jirky Vokurky, který se o něho postaral.

         Než se pustíme do oficialit, znovu vytáhněme z pelotonu pár jezdců. Petr jel poprvé před čtyřmi lety dvě etapy. Jednak proto, že tour vedla přes jeho město, jednak proto že přišel o svého patnáctiletého syna. Hledal, jak by... Potřebujete nějaké zdůvodnění? Letos šlape od Ostravy po Domažlice.

         Jakub se chtěl jen projet napříč republikou, ale jednak nenašel parťáka, jednak jet jen tak se mu nezdálo být dostatečně lákavé. Až mu přítelkyně řekla o naší akci. Jede poprvé, jede celou trasu a doma tomu prý nikdo nechce věřit.

         Tak a na cestu. V Jihlavě nás vyprovodil radní pan Radek Popelka. Až pojedete kolem, zastavte se. Pod jihlavským náměstím je 28 (dvacet osm!) km katakomb a chodeb, nehledě na další pozoruhodnosti.

         Starosta Polné (hilsneriáda – podívejte se na web) pan Jiří Skočdopole nás přivítal s místostarostou panem Lubošem Kousalem (jel pak s námi), a co víc, dál s námi šlapali žáci ZŠ v Polné v jednotných tričkách i s panem ředitele Zdeňkem Dvořákem. A šlo jim to, drželi tempo.

         V Havlíčkově Brodě čekal pan starosta Jan Tecl, který nás vyprovodil do Chotěboře. Tady jsme se nemohli nezeptat pana starosty Tomáše Škaryda, kde je pochován zrádce národa z Chotěboře. Znáte tu povídku Jaroslava Haška, pravda? Ne-li, přečtěte si ji. Hašek se asi Chotěbořanům tou povídkou chtěl pomstít. Žil tam v Panském dvoře na dluh, načež mu místní zakoupili lístek na vlak do (tehdy) Německého Brodu a nacpali ho do vlaku. Hašek ovšem druhými dveřmi vystoupil, vrátil se do Panského domu a (počítám) tam tu povídku napsal.

         Škoda, že s námi z Chotěboře nejel na kole ředitel správy silnic. Zjistil by, že až do Chrudimi je to pekelný povrch, kde jde (nejen) cyklistům minimálně o plomby. Je to nejhorší úsek, na němž jsme z Ostravy až dosud jeli. Nemilá silniční správo, styď se!

         V Hlinsku nás přivítal pan místostarosta Zdeněk Eis, který nevěděl (a my mu to odpustili), že se tu před dáááávnými lety ženil Ivan, dnešní vedoucí etapy.

         V Chrudimi jsme si užili díky cykloveteranskému ŽAH klubu (Žízeň a Hlad), který přivezl skvělý domácí pecen a škvarkovou pomazánku. Na náměstí vystoupila skupina čtyř děvčat a jednoho hocha, která předvedla skvělou taneční kreaci na jazzovou muziku, všechna čest. Do cíle nás vyprovodil pan starosta Petr Řezníček a pan místostarosta Jan Čechovský.

         Pardubice, cíl a pan Radim Jelínek, vedoucí kanceláře pana primátora, který nás přišel pozdravit. Konečně zasloužené pivo, které po tom parnu a pražícím slunci opravdu jen zasyčelo. Poznámka k počasí: od Ostravy až do této chvíle nám nespadla ani kapka, ač po celé republice tu a onde prší, někde leje a výjimečně padají kroupy. Nám nic.

         Dočetli jste až sem? Tedy nakonec ještě špetka z pelotonu: Nejeden z nás začal jezdit s Pepou Zimovčákem dávno před tím, než založil Na kole dětem. Jedním takovým je ortopéd Jura (protože z Brna). Absolvoval s ním i Tour de France v roce 2005, kdy se přihodila neveselá věc: Jura podával Pepovi za jízdy láhev s pitím, oba přitom zavrávorali, spadli, přičemž Jura prošlápl Pepovo přední kolo a dokonale je zničil. Výsledkem karambolu byla i Jurova roztržená noha. Protože byl současně i lékařem výpravy, posadil se na patník a nohu si na místě zalátal. Nebylo to nic proti tomu, co se zanedlouho přihodilo Pepovi: pád ve sjezdu, zlomená žebra, vyražené zuby, hodiny v bezvědomí. Pepa utekl z nemocnice a Tour de France v tomto stavu dojel. Ano, tak trochu horor, tak trochu sci-fi. Zmiňujeme to jen proto, abychom dali na vědomí, že vztahy mnoha lidí v pelotonu jsou vpravdě neformální. Kdo jede, ví proč.

Dobrou.   

 

 

Cyklotour 2018 - 5.etapa

Fotoreport z 5.etapy cyklotour 2018
4. Červen 2018
foto: © Ivo Dvořák / idphotography.cz

Generální partner projektu

Záštita projektu

JUDr. Martin Netolický, PH.D.- hejtman Pardubického kraje, Pavel Pacal- náměstek hejtmana Kraje Vysočina a radní města Třebíč, Ing. Tomáš Macura, MBA- primátor statutárního města Ostrava, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brna, Ing. Martin Charvát- primátor statutárního města Pardubice, Bc. Tomáš Navrátil- náměstek primátora statutárního města Přerov, Dana Navrátilová- místostarostka města Lipník nad Bečvou, Mgr. Eliška Olšáková- starostka města Valašské Klobouky, Ing. Hana Příleská- starostka města Uherský Ostroh, Ing. Zuzana Vejvodová- starostka MČ Praha- Zbraslav, PaedDr. Hana Potměšilová- starostka města Hustopeče, Mgr. Lenka Mrzílková- starostka města Neratovice, Ing. Iveta Koulová- starostka města Unhošť, Mgr. Renata Smutná- starostka města Strážnice, Ing. Bc. Marie Semelová- starostka města Luhačovice, Lubomír Šobich- starosta města Studénka, Mgr. Petr Řezníček- starosta města Chrudim, Ing. Miloslav Přikryl- starosta města Lipník nad Bečvou, Ing. Jaroslav Končický- starosta města Slavičín, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Vladimír Měrka- starosta města Náměšť nad Oslavou, Jindřich Skočdopole- starosta města Polná, Mgr. Jan Tecl, MBA- starosta města Havlíčkův Brod, Ing. Tomáš Škaryd- starosta města Chotěboř, Bc. Jakub Nekolný- starosta města Český Brod, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem- Stará Boleslav, Vladimír Urban- starosta města Roudnice nad Labem, PhDr. Radim Wolák- starosta města Velvary, Mgr. Jan Čižinský- starosta MČ Praha 7, Ing. Pavel Richter- starosta MČ Praha 5, Dr. Ing. Jiří Peřina- starosta města Hořovice, Václav Kočí- starosta města Rokycany, Mgr. Karel Naxera- starosta města Přeštice, Ing. Jiří Švec- starosta města Nepomuk, Ing. Michael Forman- starosta města Horažďovice, Bc. Petr Mottl- starosta města Sušice, Pavel Valdman- starosta města Hartmanice, Mgr. Rudolf Salvetr- starosta města Klatovy, Petr Málek- starosta města Kašperské Hory, Jan Löffelmann- starosta města Kdyně, Milan Lúčka- starosta města Hodonín, Rostislav Mihel- starosta obce Drslavice, Ing. Jaroslav Kreml- starosta obce Lužice, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Libor Pospíšil- starosta obce Prášily, Josef Tkadlec- starosta obce Horní Lideč, Vladimír Pánek- starosta města Čimelice, Ing. Richard Ehler- starosta městyse Suchdol nad Odrou, Mgr. Michael Kašpar- místostarosta města Kolín, Ing. Pavel Zálom- místostarosta města Slaný, Bc. Lukáš Herold - místostarosta MČ Praha 5, Radek Rejna- radní MČ Praha- Zbraslav

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
ALFUN a.s.
AR Brno, spol. s r.o. - výrobce a dodavatel potrubních součástí
Kaláb - stavební firma
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby

Partneři

RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Kamenictví Zimovčák  - kamenické a štukatérské práce
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Stavreko - provádění staveb a jejich změn
Zábojník - výroba cementového zboží
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Gumex - maloobchodní i velkoobchodní prodej a zpracování pryže
Kavárna Adria - caffé restaurant
Kubica - návrhy a realizace reklamy
AK Dent - stomatologické centrum
léčba pohybového aparátu
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Sportobchod.cz - tvůj nejlepší spoluhráč
Buchlovské hory
Maximum Party Service - cateringový servis
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!