Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

31. Červenec 2017
Natáčení pro Ruskou televizi

31.7. poslední červencový den. Po snídani se vydáváme s Valerijem a jeho manželkou opět do středu města. Cestou se loučíme s jeho ženou, která má jiný program. Valerij nás vede dál ke středu. Prodíráme se kolonami vozidel a usuzujeme, že nejen pondělní rána bývají ve velkoměstech asi všude na planetě stejná. Velikost kolony jen závisí na velikosti města. Přijíždíme až před Zimní palác. Na prostranství se uklízí po včerejší slavnosti. Zanedlouho přijede vozidlo a vystoupí kameraman s redaktorkou ruské televize zpravodajství Izvestija. Na prostranství, se kromě zastavujících turistů, objeví také další dva lidé z klubu Petrohradských velocipedistů na vysokém kole. Seznamujeme se s redaktorkou a říkáme, že rusky tolik neumíme na to, abychom mohli mluvit do televize, že když budeme mluvit česky, že si to přeloží. Ale oni odpovídají, že nemají "perevočika" a že to zvládneme. Nu což, začínáme mluvit o Ivanově cestě do Petrohradu a také o jeho dalších cestách. Povídáme si docela dlouho, tak jen věříme, že to co z toho sestříhají bude smysluplné. Následně hovoří na kameru i lidé z klubu velocipedistů. Po projížďce na kolách před Zimním palácem  požádal kameraman Ivana, zda by se mohl svézt. Docela mu to šlo. Pak se s námi společně fotí slečna redaktorka a dál společně hovoříme mimo kameru. Je to takové příjemné a spontánní setkání. Ptám se kameramana kolik lidí tu zprávu uvidí. Říká, že moc ne asi tak 20 až 30 milionů.

Loučíme se z televizním štábem, loučíme se s Valerijem a jeho přáteli. Nyní je čas udělat to hlavní. Vyndáváme českou vlajku a požádáme řidiče minibusu, jenž právě přivezl japonské turisty o fotografii před Zimním palácem. Uvědomujeme si, že toto je skutečný cíl naší cesty, na kterou jsme se před více jak měsícem vydali. Do navigace zadáváme Moskva a dále se věnujeme individuálnímu programu, o kterém připravuje ještě několik kapitol Ivan do své budoucí knihy.

Ještě, než zazní ta závěrečná věta mám potřebu říct, že na začátku každé cesty je člověk jiný než na jejím konci. Představy o jednotlivých zemích, krajině, turistice, dopravě, gastronomii a zejména vztazích mezi lidmi nabývají reálné podoby až po skutečném prožití několika dní v každé zemi. Mým přáním na začátku bylo vzájemné porozumění s lidmi, se kterými se setkáme a to se nám beze zbytku splnilo.

Ještě než zazní ta závěrečná věta myslím, že je třeba dodat, že člověk poznáváním jiných zemí poodstoupí od prožívání svých každodenních stereotypů, které ať chceme nebo nechceme nás formují a zabraňují možnosti objevit více sebe sama.

 Ještě než zazní ta závěrečná věta, tak je třeba si přiznat, že se člověk musí naučit žít v konfrontaci s jinou realitou než v čistotě domova, například zda se na něj nepřisaje nějaký cizopasný hmyz, zda je bezpečný každodenní pobyt ve společných prostorách sprch, zda je voda, která teče z kohoutku skutečně pitná atd. atd. a učinit smíření se vším co jej na cestách potká.

A nakonec, když to celé uskuteční a vrátí se domů obohacen o velké množství zážitků a nových zkušeností, může konečně zaznít ta závěrečná věta. Všude dobře, doma nejlépe.

Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Natáčení pro Ruskou televizi
31. Červenec 2017

Záštita projektu

Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brno, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.- hejtman Moravskoslezského kraje, PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D.- hejtman Královehradeckého kraje, Mgr. Zdeňka Leščišinová- starostka města Frenštát pod Radhoštěm, Ing. Radka Krištofová- starostka města Fulnek, Ing. Dagmar Sahánková- starostka města Hostinné, Mgr. Jana Drejslová- místostarostka města Rychnov nad Kněžnou, Bc. Lenka Ševčíková- starostka obce Klášterec nad Orlicí, Ing. Zdenka Szukalská- starostka města Moravský Beroun, Jaroslav Král- starosta města Benátky nad Jizerou, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem, Ing. Petr Rys, MBA- starosta města Bruntál, Ing. Pavel Dominik- starosta města Břeclav, Bc. Martin Staněk, DiS- starosta města Česká Skalice, Ing. Jan Jarolím- starosta města Dvůr Králové nad Labem, Petr Fiala- starosta města Letohrad, Petr Hable- starosta města Nové Město nad Metují, Vít Aldorf- starosta města Oslavany, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Mgr. Zdeněk Brož- starosta města Šumperk, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Petr Krejcar- starosta obce Veliny, Ing. Ivan Husák- starosta obce Zichovec, Alfred Plašil- místostarosta města Vrchlabí, Ing. Petr Poláček- místostarosta města Dobruška, RNDr. Jan Přichystal- místostarosta města Šumperk, Libor Koldinský- starosta města Týniště nad Orlicí, Radomil Kašpar- starosta města Litomyšl, Mgr. Josef Cogan- starosta města Nová Paka, Pavel Čejka- starosta města Bzenec, Bc. Jiří Vogel- starosta města Štíty, zastupitelstvo obce Deštné v Orlických horách, Ing. Vojtěch Štancl- místostarosta města Choceň, JUDr. Martin Netolický, Ph.D.- hejtman Pardubického kraje, Ing. Věra Nechybová- primátorka statutárního města Ústí nad Labem, Mgr. Ivana Majíčková, MBA- starostka města Kunovice, Petr Hudousek - starosta města Rokytnice v Orlických horách, Rostislav Koštial- starosta města Mikulov, Ing. Petr Klouda- starosta města Rýmařov

Generální partner

Hlavní partneři

Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
Kaláb - stavební firma
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
AR Brno, spol. s r.o. - výrobce a dodavatel potrubních součástí
RACHA KOVO SPORT s.r.o.

Partneři

ALFUN a.s.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Sportobchod.cz - tvůj nejlepší spoluhráč
METALLPLAST-RECYKLING, spol. s r.o., - ekologické zpracování odpadů, odpady, sběrné suroviny
Kamenictví Zimovčák  - kamenické a štukatérské práce
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
Zdeněk Tomášek s.r.o. - mezinárodní kamionová doprava
Stavreko - provádění staveb a jejich změn
SNIP & CO - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Gumex - maloobchodní i velkoobchodní prodej a zpracování pryže
Bizmark - reklamní agentura
Buchlovské hory
léčba pohybového aparátu
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kooperativa - pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group
Kubica - návrhy a realizace reklamy
AK Dent - stomatologické centrum
Kavárna Adria - caffé restaurant
Maximum Party Service - cateringový servis
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Zábojník - výroba cementového zboží
Hape - specializovaná prodejna kol
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!