33. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

29. Červenec 2017
Primorsk - Petrohrad

Je nezvykle teplo. Možná, jak jsme se vydali od finských hranic více jak 160 km na jih, tak je to podobné, jako když se u nás od polských hranic vydáme na Pálavu. Natěšeni pěknou silnicí a blízkostí Petrohradu vyjíždíme. Ale něco je jinak. Sotva vjedeme na asfalt, tak je pěkné cestě konec. Dostáváme se na zplanýrovaný úsek, po kterém si netroufnu jet víc jak 20. Ale to jsem opět jediný. Výmol střídá výmol, a když projede kamion, přestávám před sebou Ivana vidět. Vůbec se mu to nelíbí, ale to jeho odhodlání dojet do cíle na kole je větší. A tak se doslova s drncáním plouží v hromadě prachu a přes výmoly vpřed. Je to zkrátka borec. S koncem tohoto úseku asi po 7 km na mně zatroubí bílá dodávka.

Ano je to on, Valerij, se kterým jsme se průběžně kontaktovali během cesty, jenž bydlí v Petrohradu a má z české republiky také vysoké kolo a několik přátel, od kterých jsme se o něm dozvěděli. Veze s sebou kamaráda Vladimíra. Zdravíme se a domlouváme, že jeho mladý přítel pojede s Ivanem do Priborska asi 20 km. Vyjíždíme. Shodou okolností se silnice stále klikatí a je zde skoro pořád plná čára. Valerij to bere po svém a ví proč. Jede za nimi s neustále spuštěnými blinkry. Plná čára pro auta řítící se vpřed není problém. Potřebují předjíždět. A tak se každou chvíli s vozidly odkláníme na hliněnou krajnici, abychom neblokovali provoz. Když se loučíme domlouváme se, že večer se setkáme na předměstí Petrohradu. Ivan si bere oranžovou vestu a vyjíždí sám. Máme to 108 km na kraj města. Každou chvíli zastavujeme a Ivan se zklidňuje. Říká, že to, co se děje na zdejších silnicích, nezažil v celé Evropě.

Také mám příhody ze zdejších silnic. Například dnes se protijedoucímu patrovému autobusu otevřely za jízdy dveře od řidiče kousek proti mně. Naštěstí to bylo při průjezdu městem a naše potkávací rychlosti nebyly tak velké, tak jsem se stačil vyhnout.

Tajně jsme doufali, že v sobotu bude menší provoz. Potkávám jednoho z mála sportovních cyklistů. Ptám se ho, jak je to s omezením dopravy kamionů o víkendech. Říká, že tady nic takového neplatí. Opět se zatáhlo a začíná jemně pršet. Po 58 km se silnice konečně zlepšuje. Ivan má pro sebe místo za postranní čárou, takže nemusí jet přímo ve vozovce. Ale nevzal si pláštěnku. Jenže já nemám kde zastavit a dát mu ji. Při první možnosti odbočuji na most a čekám kousek za ním, dokud ho neuvidím. Pak se vracím zpět na čtyřproudou silnici. I přes déšť chce Ivan dojet do cíle. Jsme asi 12 km před okrajem osmimilionového města a odbočujeme, ze stále se zvyšujícího množství aut jedoucích po autostrádě, směr Agalatovo, kde máme sraz s Valerijem. Možná z vypětí z celé cesty a hlavně po jízdě dnešního dne to Ivanovi při přejíždění bílého pruhu na okraji mokré vozovky podklouzne a padá. Štěstí v neštěstí, že se to odehrálo již po sjezdu z dálnice, kde nebyl provoz. Přijíždí za mnou a krvácí mu koleno. Říká, že to už dojede. Zanedlouho se potkáváme s Valerijem, který nás pozval k sobě domů. Nakládáme kolo a přejíždíme asi 15 minut. Stalo se toho mnoho najednou, než si vše stačíme uvědomit. Jízda v prachu, pak 60 km jízda strachu, déšť, pád a mezi těmi všemi událostmi jsme v Petrohradu u skvělých lidí. Po několika dnech sprcha, po mnoha dnech postel.

Podáváme si s Ivanem ruce a hlásíme do Čech, že jsme v cíli. Ale Valerij nám na následující dva dny, které zůstaneme v Petrohradu, připravil ještě několik překvapení, o kterých pošleme zprávy další dny.

33. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Primorsk - Petrohrad
29. Červenec 2017

Záštita projektu

Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brno, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.- hejtman Moravskoslezského kraje, PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D.- hejtman Královehradeckého kraje, Mgr. Zdeňka Leščišinová- starostka města Frenštát pod Radhoštěm, Ing. Radka Krištofová- starostka města Fulnek, Ing. Dagmar Sahánková- starostka města Hostinné, Mgr. Jana Drejslová- místostarostka města Rychnov nad Kněžnou, Bc. Lenka Ševčíková- starostka obce Klášterec nad Orlicí, Ing. Zdenka Szukalská- starostka města Moravský Beroun, Jaroslav Král- starosta města Benátky nad Jizerou, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem, Ing. Petr Rys, MBA- starosta města Bruntál, Ing. Pavel Dominik- starosta města Břeclav, Bc. Martin Staněk, DiS- starosta města Česká Skalice, Ing. Jan Jarolím- starosta města Dvůr Králové nad Labem, Petr Fiala- starosta města Letohrad, Petr Hable- starosta města Nové Město nad Metují, Vít Aldorf- starosta města Oslavany, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Mgr. Zdeněk Brož- starosta města Šumperk, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Petr Krejcar- starosta obce Veliny, Ing. Ivan Husák- starosta obce Zichovec, Alfred Plašil- místostarosta města Vrchlabí, Ing. Petr Poláček- místostarosta města Dobruška, RNDr. Jan Přichystal- místostarosta města Šumperk, Libor Koldinský- starosta města Týniště nad Orlicí, Radomil Kašpar- starosta města Litomyšl, Mgr. Josef Cogan- starosta města Nová Paka, Pavel Čejka- starosta města Bzenec, Bc. Jiří Vogel- starosta města Štíty, zastupitelstvo obce Deštné v Orlických horách, Ing. Vojtěch Štancl- místostarosta města Choceň, JUDr. Martin Netolický, Ph.D.- hejtman Pardubického kraje, Ing. Věra Nechybová- primátorka statutárního města Ústí nad Labem, Mgr. Ivana Majíčková, MBA- starostka města Kunovice, Petr Hudousek - starosta města Rokytnice v Orlických horách, Rostislav Koštial- starosta města Mikulov, Ing. Petr Klouda- starosta města Rýmařov

Generální partner

Hlavní partneři

Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
Kaláb - stavební firma
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
AR Brno, spol. s r.o. - výrobce a dodavatel potrubních součástí
RACHA KOVO SPORT s.r.o.

Partneři

ALFUN a.s.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Sportobchod.cz - tvůj nejlepší spoluhráč
Kamenictví Zimovčák  - kamenické a štukatérské práce
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
Zdeněk Tomášek s.r.o. - mezinárodní kamionová doprava
Stavreko - provádění staveb a jejich změn
SNIP & CO - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Gumex - maloobchodní i velkoobchodní prodej a zpracování pryže
Bizmark - reklamní agentura
Buchlovské hory
léčba pohybového aparátu
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kooperativa - pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group
Kubica - návrhy a realizace reklamy
AK Dent - stomatologické centrum
Kavárna Adria - caffé restaurant
Maximum Party Service - cateringový servis
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Zábojník - výroba cementového zboží
Hape - specializovaná prodejna kol
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!