33. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

29. Červenec 2017
Primorsk - Petrohrad

Je nezvykle teplo. Možná, jak jsme se vydali od finských hranic více jak 160 km na jih, tak je to podobné, jako když se u nás od polských hranic vydáme na Pálavu. Natěšeni pěknou silnicí a blízkostí Petrohradu vyjíždíme. Ale něco je jinak. Sotva vjedeme na asfalt, tak je pěkné cestě konec. Dostáváme se na zplanýrovaný úsek, po kterém si netroufnu jet víc jak 20. Ale to jsem opět jediný. Výmol střídá výmol, a když projede kamion, přestávám před sebou Ivana vidět. Vůbec se mu to nelíbí, ale to jeho odhodlání dojet do cíle na kole je větší. A tak se doslova s drncáním plouží v hromadě prachu a přes výmoly vpřed. Je to zkrátka borec. S koncem tohoto úseku asi po 7 km na mně zatroubí bílá dodávka.

Ano je to on, Valerij, se kterým jsme se průběžně kontaktovali během cesty, jenž bydlí v Petrohradu a má z české republiky také vysoké kolo a několik přátel, od kterých jsme se o něm dozvěděli. Veze s sebou kamaráda Vladimíra. Zdravíme se a domlouváme, že jeho mladý přítel pojede s Ivanem do Priborska asi 20 km. Vyjíždíme. Shodou okolností se silnice stále klikatí a je zde skoro pořád plná čára. Valerij to bere po svém a ví proč. Jede za nimi s neustále spuštěnými blinkry. Plná čára pro auta řítící se vpřed není problém. Potřebují předjíždět. A tak se každou chvíli s vozidly odkláníme na hliněnou krajnici, abychom neblokovali provoz. Když se loučíme domlouváme se, že večer se setkáme na předměstí Petrohradu. Ivan si bere oranžovou vestu a vyjíždí sám. Máme to 108 km na kraj města. Každou chvíli zastavujeme a Ivan se zklidňuje. Říká, že to, co se děje na zdejších silnicích, nezažil v celé Evropě.

Také mám příhody ze zdejších silnic. Například dnes se protijedoucímu patrovému autobusu otevřely za jízdy dveře od řidiče kousek proti mně. Naštěstí to bylo při průjezdu městem a naše potkávací rychlosti nebyly tak velké, tak jsem se stačil vyhnout.

Tajně jsme doufali, že v sobotu bude menší provoz. Potkávám jednoho z mála sportovních cyklistů. Ptám se ho, jak je to s omezením dopravy kamionů o víkendech. Říká, že tady nic takového neplatí. Opět se zatáhlo a začíná jemně pršet. Po 58 km se silnice konečně zlepšuje. Ivan má pro sebe místo za postranní čárou, takže nemusí jet přímo ve vozovce. Ale nevzal si pláštěnku. Jenže já nemám kde zastavit a dát mu ji. Při první možnosti odbočuji na most a čekám kousek za ním, dokud ho neuvidím. Pak se vracím zpět na čtyřproudou silnici. I přes déšť chce Ivan dojet do cíle. Jsme asi 12 km před okrajem osmimilionového města a odbočujeme, ze stále se zvyšujícího množství aut jedoucích po autostrádě, směr Agalatovo, kde máme sraz s Valerijem. Možná z vypětí z celé cesty a hlavně po jízdě dnešního dne to Ivanovi při přejíždění bílého pruhu na okraji mokré vozovky podklouzne a padá. Štěstí v neštěstí, že se to odehrálo již po sjezdu z dálnice, kde nebyl provoz. Přijíždí za mnou a krvácí mu koleno. Říká, že to už dojede. Zanedlouho se potkáváme s Valerijem, který nás pozval k sobě domů. Nakládáme kolo a přejíždíme asi 15 minut. Stalo se toho mnoho najednou, než si vše stačíme uvědomit. Jízda v prachu, pak 60 km jízda strachu, déšť, pád a mezi těmi všemi událostmi jsme v Petrohradu u skvělých lidí. Po několika dnech sprcha, po mnoha dnech postel.

Podáváme si s Ivanem ruce a hlásíme do Čech, že jsme v cíli. Ale Valerij nám na následující dva dny, které zůstaneme v Petrohradu, připravil ještě několik překvapení, o kterých pošleme zprávy další dny.

33. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Primorsk - Petrohrad
29. Červenec 2017

Záštita projektu

JUDr. Martin Netolický, PH.D.- hejtman Pardubického kraje, Pavel Pacal- náměstek hejtmana Kraje Vysočina a radní města Třebíč, Ing. Tomáš Macura, MBA- primátor statutárního města Ostrava, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brna, Ing. Martin Charvát- primátor statutárního města Pardubice, Bc. Tomáš Navrátil- náměstek primátora statutárního města Přerov, Dana Navrátilová- místostarostka města Lipník nad Bečvou, Mgr. Eliška Olšáková- starostka města Valašské Klobouky, Ing. Hana Příleská- starostka města Uherský Ostroh, Ing. Zuzana Vejvodová- starostka MČ Praha- Zbraslav, PaedDr. Hana Potměšilová- starostka města Hustopeče, Mgr. Lenka Mrzílková- starostka města Neratovice, Ing. Iveta Koulová- starostka města Unhošť, Mgr. Renata Smutná- starostka města Strážnice, Ing. Bc. Marie Semelová- starostka města Luhačovice, Lubomír Šobich- starosta města Studénka, Mgr. Petr Řezníček- starosta města Chrudim, Ing. Miloslav Přikryl- starosta města Lipník nad Bečvou, Ing. Jaroslav Končický- starosta města Slavičín, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Vladimír Měrka- starosta města Náměšť nad Oslavou, Jindřich Skočdopole- starosta města Polná, Mgr. Jan Tecl, MBA- starosta města Havlíčkův Brod, Ing. Tomáš Škaryd- starosta města Chotěboř, Bc. Jakub Nekolný- starosta města Český Brod, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem- Stará Boleslav, Vladimír Urban- starosta města Roudnice nad Labem, PhDr. Radim Wolák- starosta města Velvary, Mgr. Jan Čižinský- starosta MČ Praha 7, Ing. Pavel Richter- starosta MČ Praha 5, Dr. Ing. Jiří Peřina- starosta města Hořovice, Václav Kočí- starosta města Rokycany, Mgr. Karel Naxera- starosta města Přeštice, Ing. Jiří Švec- starosta města Nepomuk, Ing. Michael Forman- starosta města Horažďovice, Bc. Petr Mottl- starosta města Sušice, Pavel Valdman- starosta města Hartmanice, Mgr. Rudolf Salvetr- starosta města Klatovy, Petr Málek- starosta města Kašperské Hory, Jan Löffelmann- starosta města Kdyně, Milan Lúčka- starosta města Hodonín, Rostislav Mihel- starosta obce Drslavice, Ing. Jaroslav Kreml- starosta obce Lužice, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Libor Pospíšil- starosta obce Prášily, Josef Tkadlec- starosta obce Horní Lideč, Vladimír Pánek- starosta města Čimelice, Ing. Richard Ehler- starosta městyse Suchdol nad Odrou, Mgr. Michael Kašpar- místostarosta města Kolín, Ing. Pavel Zálom- místostarosta města Slaný, Bc. Lukáš Herold - místostarosta MČ Praha 5, Radek Rejna- radní MČ Praha- Zbraslav

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Kaláb - stavební firma

Partneři

ALFUN a.s.
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Buchlovské hory
Bizmark - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Zábojník - výroba cementového zboží
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
AK Dent - stomatologické centrum
Maximum Party Service - cateringový servis
Kavárna Adria - caffé restaurant
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kubica - návrhy a realizace reklamy
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!