32. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

28. Červenec 2017
Niirala - Primorsk

Probouzíme se na parkovišti o něco dříve. Oba nevíme, co nás o pět kilometrů dále čeká, tak už nemůžeme dospat. Z budovy nad místem, kde jsme spali, se vyklube informační centrum, s obchůdkem. Paní nám dovoluje načerpat zásoby vody, kterou vozíme pro případ, že neseženeme ubytování. Než se stačíme pobalit, přijíždí k nám finská pohraniční stráž a zjišťují, co jsme zač. Jeden z nich umí Rusky, takže domluva jde snáz. Ptají se nás, jak se nám ve Finsku líbilo a zda jsme byli spokojeni. Odpovídáme, že jsme byli velmi spokojeni. Vjíždíme na hranice. Na těch finských to jde, jen mají požadavek, že kolo musí na auto. A na Ruských. Nejdříve nás oddělí. Pasažér vlevo a řidič vpravo. V tu chvíli jsme se dostali do koloběhu vyplňování mnoha a mnoha bumážek čili formulářů. Celníci muži i ženy vystupují profesionálně a slušně. Až se jeden Ivanovi omlouvá, že toho je tolik. Na to Ivan odpovídá, že mu psaní nevadí, že píše knihy. On toho zapisuje víc, neboť dělá záznamy i o vozidle a zavazadlech. Nás cestující, tedy pasažéry všech přijíždějících aut pak pošlou čekat ven, dokud se vozidlo i řidič neodbaví. A tak si říkám važme si toho, kde všude můžeme cestovat jen na občanský průkaz. Doba strávená na celnici skoro dvě hodiny. Za poslední závorou sundáváme kolo a Ivan si postěžuje, že bude muset udělat asi 3 km v mapě pomlčku, protože to nebylo odjeto na kole. Prvních 20 km jedeme lesem. A kupodivu po novém asfaltu. Před první vesnicí se dostáváme na původní, ne zcela rovný, ale je vidět, že se na této trase buduje. Podle záseků v lese a zplanýrování kolem silnice to vypadá, jako by se zde chystala výstavba nové silnice.

Rozdíl tu v něčem spatřuji hned. Když je ve Finsku přikázaných 60km/hod., tak to jedou všichni. Když je tady přikázaných 60 km/hod., tak to jedu jen já. Přijíždíme do prvního města Sortavala 66 km od hranice. Za městem se objevují jezera. Naproti tomu o kus dále vidíme louky plné bolševníků. I u nás je místy s touto rostlinou problém. To, čeho jsme se nejvíce obávali, byla kvalita silnic, což se zatím nenaplnilo. Místo toho je to samé nahoru dolů a jedna zatáčka za druhou. Stoupání někdy i 13 procent. Bere to hodně sil. Naštěstí je k nám dnes počasí vlídné, je dosti slunečno.

Po 130 km se dostáváme na nový úsek cesty. Široká silnice i krajnice. Jen navigace si s tím neví rady. Vůbec o ní neví. A tak jedeme a jedeme, ale campingy, které jsme měli vyhlédnuté v Primorské oblasti, kvůli kterým najel Ivan 165 km se neobjevují. Žádná odbočka z hlavní cesty, žádný poutač. Začíná se stmívat, když se objeví odbočka do vesnice Asilan k Ladošskému jezeru. Říkáme si, že teď už je to jedno. Buď tam něco bude nebo zůstaneme u vody. Kolo dáváme na nosič, protože je zde jen prašná cesta. Na okraji vesnice závora a tam obsluha hlásí, že jsou tu samé chaty a jestli chceme, že nás tam pustí přespat. Ani nevíme, kde jsme. Navigace ukazuje 24 km severně od města Primorsk. U jezera potkáváme místní na hausbótu. Domlouváme se, že využijeme jejich lávku na cestu k vodě. Večeři doděláváme s nálety komárů. Po jídle se raději odebíráme do auta. Žádné posezení venku. Komáři kontumačně vyhráli.

32. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Niirala - Primorsk
28. Červenec 2017

Záštita projektu

JUDr. Martin Netolický, PH.D.- hejtman Pardubického kraje, Pavel Pacal- náměstek hejtmana Kraje Vysočina a radní města Třebíč, Ing. Tomáš Macura, MBA- primátor statutárního města Ostrava, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brna, Ing. Martin Charvát- primátor statutárního města Pardubice, Bc. Tomáš Navrátil- náměstek primátora statutárního města Přerov, Dana Navrátilová- místostarostka města Lipník nad Bečvou, Mgr. Eliška Olšáková- starostka města Valašské Klobouky, Ing. Hana Příleská- starostka města Uherský Ostroh, Ing. Zuzana Vejvodová- starostka MČ Praha- Zbraslav, PaedDr. Hana Potměšilová- starostka města Hustopeče, Mgr. Lenka Mrzílková- starostka města Neratovice, Ing. Iveta Koulová- starostka města Unhošť, Mgr. Renata Smutná- starostka města Strážnice, Ing. Bc. Marie Semelová- starostka města Luhačovice, Lubomír Šobich- starosta města Studénka, Mgr. Petr Řezníček- starosta města Chrudim, Ing. Miloslav Přikryl- starosta města Lipník nad Bečvou, Ing. Jaroslav Končický- starosta města Slavičín, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Vladimír Měrka- starosta města Náměšť nad Oslavou, Jindřich Skočdopole- starosta města Polná, Mgr. Jan Tecl, MBA- starosta města Havlíčkův Brod, Ing. Tomáš Škaryd- starosta města Chotěboř, Bc. Jakub Nekolný- starosta města Český Brod, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem- Stará Boleslav, Vladimír Urban- starosta města Roudnice nad Labem, PhDr. Radim Wolák- starosta města Velvary, Mgr. Jan Čižinský- starosta MČ Praha 7, Ing. Pavel Richter- starosta MČ Praha 5, Dr. Ing. Jiří Peřina- starosta města Hořovice, Václav Kočí- starosta města Rokycany, Mgr. Karel Naxera- starosta města Přeštice, Ing. Jiří Švec- starosta města Nepomuk, Ing. Michael Forman- starosta města Horažďovice, Bc. Petr Mottl- starosta města Sušice, Pavel Valdman- starosta města Hartmanice, Mgr. Rudolf Salvetr- starosta města Klatovy, Petr Málek- starosta města Kašperské Hory, Jan Löffelmann- starosta města Kdyně, Milan Lúčka- starosta města Hodonín, Rostislav Mihel- starosta obce Drslavice, Ing. Jaroslav Kreml- starosta obce Lužice, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Libor Pospíšil- starosta obce Prášily, Josef Tkadlec- starosta obce Horní Lideč, Vladimír Pánek- starosta města Čimelice, Ing. Richard Ehler- starosta městyse Suchdol nad Odrou, Mgr. Michael Kašpar- místostarosta města Kolín, Ing. Pavel Zálom- místostarosta města Slaný, Bc. Lukáš Herold - místostarosta MČ Praha 5, Radek Rejna- radní MČ Praha- Zbraslav

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Kaláb - stavební firma

Partneři

ALFUN a.s.
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Buchlovské hory
Bizmark - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Zábojník - výroba cementového zboží
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
AK Dent - stomatologické centrum
Maximum Party Service - cateringový servis
Kavárna Adria - caffé restaurant
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kubica - návrhy a realizace reklamy
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!