32. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

28. Červenec 2017
Niirala - Primorsk

Probouzíme se na parkovišti o něco dříve. Oba nevíme, co nás o pět kilometrů dále čeká, tak už nemůžeme dospat. Z budovy nad místem, kde jsme spali, se vyklube informační centrum, s obchůdkem. Paní nám dovoluje načerpat zásoby vody, kterou vozíme pro případ, že neseženeme ubytování. Než se stačíme pobalit, přijíždí k nám finská pohraniční stráž a zjišťují, co jsme zač. Jeden z nich umí Rusky, takže domluva jde snáz. Ptají se nás, jak se nám ve Finsku líbilo a zda jsme byli spokojeni. Odpovídáme, že jsme byli velmi spokojeni. Vjíždíme na hranice. Na těch finských to jde, jen mají požadavek, že kolo musí na auto. A na Ruských. Nejdříve nás oddělí. Pasažér vlevo a řidič vpravo. V tu chvíli jsme se dostali do koloběhu vyplňování mnoha a mnoha bumážek čili formulářů. Celníci muži i ženy vystupují profesionálně a slušně. Až se jeden Ivanovi omlouvá, že toho je tolik. Na to Ivan odpovídá, že mu psaní nevadí, že píše knihy. On toho zapisuje víc, neboť dělá záznamy i o vozidle a zavazadlech. Nás cestující, tedy pasažéry všech přijíždějících aut pak pošlou čekat ven, dokud se vozidlo i řidič neodbaví. A tak si říkám važme si toho, kde všude můžeme cestovat jen na občanský průkaz. Doba strávená na celnici skoro dvě hodiny. Za poslední závorou sundáváme kolo a Ivan si postěžuje, že bude muset udělat asi 3 km v mapě pomlčku, protože to nebylo odjeto na kole. Prvních 20 km jedeme lesem. A kupodivu po novém asfaltu. Před první vesnicí se dostáváme na původní, ne zcela rovný, ale je vidět, že se na této trase buduje. Podle záseků v lese a zplanýrování kolem silnice to vypadá, jako by se zde chystala výstavba nové silnice.

Rozdíl tu v něčem spatřuji hned. Když je ve Finsku přikázaných 60km/hod., tak to jedou všichni. Když je tady přikázaných 60 km/hod., tak to jedu jen já. Přijíždíme do prvního města Sortavala 66 km od hranice. Za městem se objevují jezera. Naproti tomu o kus dále vidíme louky plné bolševníků. I u nás je místy s touto rostlinou problém. To, čeho jsme se nejvíce obávali, byla kvalita silnic, což se zatím nenaplnilo. Místo toho je to samé nahoru dolů a jedna zatáčka za druhou. Stoupání někdy i 13 procent. Bere to hodně sil. Naštěstí je k nám dnes počasí vlídné, je dosti slunečno.

Po 130 km se dostáváme na nový úsek cesty. Široká silnice i krajnice. Jen navigace si s tím neví rady. Vůbec o ní neví. A tak jedeme a jedeme, ale campingy, které jsme měli vyhlédnuté v Primorské oblasti, kvůli kterým najel Ivan 165 km se neobjevují. Žádná odbočka z hlavní cesty, žádný poutač. Začíná se stmívat, když se objeví odbočka do vesnice Asilan k Ladošskému jezeru. Říkáme si, že teď už je to jedno. Buď tam něco bude nebo zůstaneme u vody. Kolo dáváme na nosič, protože je zde jen prašná cesta. Na okraji vesnice závora a tam obsluha hlásí, že jsou tu samé chaty a jestli chceme, že nás tam pustí přespat. Ani nevíme, kde jsme. Navigace ukazuje 24 km severně od města Primorsk. U jezera potkáváme místní na hausbótu. Domlouváme se, že využijeme jejich lávku na cestu k vodě. Večeři doděláváme s nálety komárů. Po jídle se raději odebíráme do auta. Žádné posezení venku. Komáři kontumačně vyhráli.

32. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Niirala - Primorsk
28. Červenec 2017

Záštita projektu

Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brno, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.- hejtman Moravskoslezského kraje, PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D.- hejtman Královehradeckého kraje, Mgr. Zdeňka Leščišinová- starostka města Frenštát pod Radhoštěm, Ing. Radka Krištofová- starostka města Fulnek, Ing. Dagmar Sahánková- starostka města Hostinné, Mgr. Jana Drejslová- místostarostka města Rychnov nad Kněžnou, Bc. Lenka Ševčíková- starostka obce Klášterec nad Orlicí, Ing. Zdenka Szukalská- starostka města Moravský Beroun, Jaroslav Král- starosta města Benátky nad Jizerou, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem, Ing. Petr Rys, MBA- starosta města Bruntál, Ing. Pavel Dominik- starosta města Břeclav, Bc. Martin Staněk, DiS- starosta města Česká Skalice, Ing. Jan Jarolím- starosta města Dvůr Králové nad Labem, Petr Fiala- starosta města Letohrad, Petr Hable- starosta města Nové Město nad Metují, Vít Aldorf- starosta města Oslavany, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Mgr. Zdeněk Brož- starosta města Šumperk, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Petr Krejcar- starosta obce Veliny, Ing. Ivan Husák- starosta obce Zichovec, Alfred Plašil- místostarosta města Vrchlabí, Ing. Petr Poláček- místostarosta města Dobruška, RNDr. Jan Přichystal- místostarosta města Šumperk, Libor Koldinský- starosta města Týniště nad Orlicí, Radomil Kašpar- starosta města Litomyšl, Mgr. Josef Cogan- starosta města Nová Paka, Pavel Čejka- starosta města Bzenec, Bc. Jiří Vogel- starosta města Štíty, zastupitelstvo obce Deštné v Orlických horách, Ing. Vojtěch Štancl- místostarosta města Choceň, JUDr. Martin Netolický, Ph.D.- hejtman Pardubického kraje, Ing. Věra Nechybová- primátorka statutárního města Ústí nad Labem, Mgr. Ivana Majíčková, MBA- starostka města Kunovice, Petr Hudousek - starosta města Rokytnice v Orlických horách, Rostislav Koštial- starosta města Mikulov, Ing. Petr Klouda- starosta města Rýmařov

Generální partner

Hlavní partneři

Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
Kaláb - stavební firma
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
AR Brno, spol. s r.o. - výrobce a dodavatel potrubních součástí
RACHA KOVO SPORT s.r.o.

Partneři

ALFUN a.s.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Sportobchod.cz - tvůj nejlepší spoluhráč
METALLPLAST-RECYKLING, spol. s r.o., - ekologické zpracování odpadů, odpady, sběrné suroviny
Kamenictví Zimovčák  - kamenické a štukatérské práce
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
Zdeněk Tomášek s.r.o. - mezinárodní kamionová doprava
Stavreko - provádění staveb a jejich změn
SNIP & CO - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Gumex - maloobchodní i velkoobchodní prodej a zpracování pryže
Bizmark - reklamní agentura
Buchlovské hory
léčba pohybového aparátu
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kooperativa - pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group
Kubica - návrhy a realizace reklamy
AK Dent - stomatologické centrum
Kavárna Adria - caffé restaurant
Maximum Party Service - cateringový servis
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Zábojník - výroba cementového zboží
Hape - specializovaná prodejna kol
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!