31. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

27. Červenec 2017
Kerimaki - Niirala

Potřebujeme nakoupit. Hned vedle největšího dřevěného kostela je market. Na parkovišti k nám přistupuje starší pán a hovoří něco o holčičce z Prahy. Ta za chvíli přichází a zdraví nás Česky. Vysvětluje nám, že má jednu babičku a dědu v Praze a druhou babičku s dědou tady ve Finsku. Táta, že je z Finska. Bylo to příjemné a milé setkání hned po ránu. Vydáváme se na posledních 100 km Finskem opět s podmračenou oblohou. Ale neprší. Zde na východě Finska je již řidší provoz. Občas se nějaké vozidlo zastaví a počkají si s fotoaparátem na projíždějícího Ivana na vysokém kole.

Postupně, jak se blížíme na hranice Finska, si uvědomuji, že jsem se nesetkal s nějakým zběsilým předjížděním nebo dokonce nedodržováním rychlosti. Pravda, stejně jako v Estonsku jsou zde dosti často radary, ale celkově je provoz přiměřený a v mezích předpisů. Je-li zde 60km/hod., tak řidiči jedou šedesát. Na silnicích prvních tříd je často povolená stokilometrová rychlost. Uprostřed mezi jízdními pruhy jsou cca po 50 cm vrypy do vozovky, upozorňující na mikrospánek, takže když na ně auto najede, osádce vozidla se rozdrnčí hlava. Co nás zpočátku trochu potrápilo, bylo placení kartou.  Platit se dá všude. I v malém obchůdku na konci vesnice. Ne jinak je tomu na parkovištích nebo u benzinek. Ale tam nebývá ani obsluha. Platí se přímo u stojanu a to dopředu před začátkem tankování. Možností je zaplatit v hotovosti, ale také do automatu. Takže si člověk musí poradit sám.

Přijíždíme do obce Niirala. Na jejím konci je silniční i železniční vstup do Ruské federace. Zůstáváme na noc na odstavné ploše před obcí, protože zde není žádná možnost ubytování. Jsme v tuto chvíli nejdále od České republiky. Po silnici víc jak 2000 km. Zítra se otáčíme k jihu. Do Petrohradu je odsud 360 km. Hodláme ještě vyřídit všechny vzkazy a telefonáty, protože od zítra bude změna tarifu. Proto se omezíme spíše na kratší sdělení, která budou i nadále umísťovány na web. Úplné zprávy a fotografie zašleme opět po vstupu do EU.

31. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Kerimaki - Niirala
27. Červenec 2017

Záštita projektu

Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brno, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.- hejtman Moravskoslezského kraje, PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D.- hejtman Královehradeckého kraje, Mgr. Zdeňka Leščišinová- starostka města Frenštát pod Radhoštěm, Ing. Radka Krištofová- starostka města Fulnek, Ing. Dagmar Sahánková- starostka města Hostinné, Mgr. Jana Drejslová- místostarostka města Rychnov nad Kněžnou, Bc. Lenka Ševčíková- starostka obce Klášterec nad Orlicí, Ing. Zdenka Szukalská- starostka města Moravský Beroun, Jaroslav Král- starosta města Benátky nad Jizerou, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem, Ing. Petr Rys, MBA- starosta města Bruntál, Ing. Pavel Dominik- starosta města Břeclav, Bc. Martin Staněk, DiS- starosta města Česká Skalice, Ing. Jan Jarolím- starosta města Dvůr Králové nad Labem, Petr Fiala- starosta města Letohrad, Petr Hable- starosta města Nové Město nad Metují, Vít Aldorf- starosta města Oslavany, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Mgr. Zdeněk Brož- starosta města Šumperk, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Petr Krejcar- starosta obce Veliny, Ing. Ivan Husák- starosta obce Zichovec, Alfred Plašil- místostarosta města Vrchlabí, Ing. Petr Poláček- místostarosta města Dobruška, RNDr. Jan Přichystal- místostarosta města Šumperk, Libor Koldinský- starosta města Týniště nad Orlicí, Radomil Kašpar- starosta města Litomyšl, Mgr. Josef Cogan- starosta města Nová Paka, Pavel Čejka- starosta města Bzenec, Bc. Jiří Vogel- starosta města Štíty, zastupitelstvo obce Deštné v Orlických horách, Ing. Vojtěch Štancl- místostarosta města Choceň, JUDr. Martin Netolický, Ph.D.- hejtman Pardubického kraje, Ing. Věra Nechybová- primátorka statutárního města Ústí nad Labem, Mgr. Ivana Majíčková, MBA- starostka města Kunovice, Petr Hudousek - starosta města Rokytnice v Orlických horách, Rostislav Koštial- starosta města Mikulov, Ing. Petr Klouda- starosta města Rýmařov

Generální partner

Hlavní partneři

Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
Kaláb - stavební firma
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
AR Brno, spol. s r.o. - výrobce a dodavatel potrubních součástí
RACHA KOVO SPORT s.r.o.

Partneři

ALFUN a.s.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Sportobchod.cz - tvůj nejlepší spoluhráč
METALLPLAST-RECYKLING, spol. s r.o., - ekologické zpracování odpadů, odpady, sběrné suroviny
Kamenictví Zimovčák  - kamenické a štukatérské práce
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
Zdeněk Tomášek s.r.o. - mezinárodní kamionová doprava
Stavreko - provádění staveb a jejich změn
SNIP & CO - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Gumex - maloobchodní i velkoobchodní prodej a zpracování pryže
Bizmark - reklamní agentura
Buchlovské hory
léčba pohybového aparátu
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kooperativa - pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group
Kubica - návrhy a realizace reklamy
AK Dent - stomatologické centrum
Kavárna Adria - caffé restaurant
Maximum Party Service - cateringový servis
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Zábojník - výroba cementového zboží
Hape - specializovaná prodejna kol
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!