27. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

23. Červenec 2017
Koidu - Helsinki

Vždy mám dobrý pocit, když ráno opouštíme kempink s umytým nádobím, vychlazenými potravinami z lednice, čerstvými zásobami vody, nabitými mobily a uvařenou kávou na cestu. Tak tomu je i dnes. Ivan tomu říká happy day. Tím, že jsme na okraji Tallinnu, můžeme naložit všechna kola a odjet se podívat do centra a zajistit si místo na trajekt směr Helsinky. Když se zorientujeme v systému organizace nástupů na trajekty dozvídáme se, že odjezd je možný v 13:30, že na pozdější čas  je již vše plné. Nemáme na výběr. Na prohlídku města nám zbývá asi 1,5 hodiny. Naštěstí je historické centrum velmi blízko přístavu a tak se do něj hned vydáváme. Již majitel kempu nám vyprávěl, že historické jádro je podobné Praze a myslím, že má pravdu.

Dle našeho názoru Tallinn patří mezi města, která mají šmrnc, a stálo by za to jej navštívit na delší čas. Najíždíme na seřadiště. Jsou zde čtyři terminály, my se dostáváme na D. Vepředu vidíme loď s názvem Megastar. Po vjezdu na loď podle digitálního ukazatele jsme asi 652 vozidlo. Vystupujeme a vydáváme se nahoru. Loď má tuším 10 pater. Myslím, že to je 9 patro, kde jsou veřejné prostory pro cestující. Vypadá to zde jak v nákupním centru před vánoci. Následně se dozvídáme, že to je nejnovější loď společnosti Tallink, která pojme až 2800 pasažérů a přibližně 680 aut. Však také měří 212 m na délku a na šířku má 31 m. Jdeme se podívat na palubu a až se loď dostává na volné moře, vracíme se zpět a dáváme si oběd. Vzdálenost přibližně 80 km zvládá cca za dvě hodiny. Slušný výkon.

Jsme ve Finsku. Helsinky nás vítají polojasnou oblohou a na ostrůvku před přístavem spatřujeme koupající se lidi. Jeden z cestujících Čechů stojící náhodně vedle nás, říká tomu druhému.

"To tady přece nemůže být taková zima, když se koupou." Po vylodění se snažíme najet do středu města, abychom si užili to, na co nám v Tallinnu nezbyl čas. Avšak s veškerým nákladem máme dost vysoké auto a tak se do podzemních parkovišť nedostaneme. Chvíli nám trvá, než zaparkujeme. Procházíme si střed města a zjišťujeme, kolik lidí posedává či polehává na parkových trávnicích. Je to jakýsi víkendový piknik a nejen v centru města. Následně se vydáváme k olympijskému stadionu, kde Emil Zátopek a jeho manželka slavili velké úspěchy v roce 1952. Areál je z části v rekonstrukci, ale oběma nám bylo příjemně z toho, že jsme na takovém místě mohli být. Přichází večer a my se vydáváme do campingu na okraji Helsinek, abychom se zítra opět vydali na cestu. Po příjezdu k nám přichází jeden z ubytovaných Finů a říká: "A já myslel, že to přijel nějaký cirkus". Stačí jednou přijet s koly na nosiči a hned to změní úhel pohledu.

27. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Koidu - Helsinki
23. Červenec 2017

Záštita projektu

Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brno, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.- hejtman Moravskoslezského kraje, PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D.- hejtman Královehradeckého kraje, Mgr. Zdeňka Leščišinová- starostka města Frenštát pod Radhoštěm, Ing. Radka Krištofová- starostka města Fulnek, Ing. Dagmar Sahánková- starostka města Hostinné, Mgr. Jana Drejslová- místostarostka města Rychnov nad Kněžnou, Bc. Lenka Ševčíková- starostka obce Klášterec nad Orlicí, Ing. Zdenka Szukalská- starostka města Moravský Beroun, Jaroslav Král- starosta města Benátky nad Jizerou, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem, Ing. Petr Rys, MBA- starosta města Bruntál, Ing. Pavel Dominik- starosta města Břeclav, Bc. Martin Staněk, DiS- starosta města Česká Skalice, Ing. Jan Jarolím- starosta města Dvůr Králové nad Labem, Petr Fiala- starosta města Letohrad, Petr Hable- starosta města Nové Město nad Metují, Vít Aldorf- starosta města Oslavany, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Mgr. Zdeněk Brož- starosta města Šumperk, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Petr Krejcar- starosta obce Veliny, Ing. Ivan Husák- starosta obce Zichovec, Alfred Plašil- místostarosta města Vrchlabí, Ing. Petr Poláček- místostarosta města Dobruška, RNDr. Jan Přichystal- místostarosta města Šumperk, Libor Koldinský- starosta města Týniště nad Orlicí, Radomil Kašpar- starosta města Litomyšl, Mgr. Josef Cogan- starosta města Nová Paka, Pavel Čejka- starosta města Bzenec, Bc. Jiří Vogel- starosta města Štíty, zastupitelstvo obce Deštné v Orlických horách, Ing. Vojtěch Štancl- místostarosta města Choceň, JUDr. Martin Netolický, Ph.D.- hejtman Pardubického kraje, Ing. Věra Nechybová- primátorka statutárního města Ústí nad Labem, Mgr. Ivana Majíčková, MBA- starostka města Kunovice, Petr Hudousek - starosta města Rokytnice v Orlických horách, Rostislav Koštial- starosta města Mikulov, Ing. Petr Klouda- starosta města Rýmařov

Generální partner

Hlavní partneři

Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
Kaláb - stavební firma
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
AR Brno, spol. s r.o. - výrobce a dodavatel potrubních součástí
RACHA KOVO SPORT s.r.o.

Partneři

ALFUN a.s.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Sportobchod.cz - tvůj nejlepší spoluhráč
METALLPLAST-RECYKLING, spol. s r.o., - ekologické zpracování odpadů, odpady, sběrné suroviny
Kamenictví Zimovčák  - kamenické a štukatérské práce
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
Zdeněk Tomášek s.r.o. - mezinárodní kamionová doprava
Stavreko - provádění staveb a jejich změn
SNIP & CO - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Gumex - maloobchodní i velkoobchodní prodej a zpracování pryže
Bizmark - reklamní agentura
Buchlovské hory
léčba pohybového aparátu
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kooperativa - pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group
Kubica - návrhy a realizace reklamy
AK Dent - stomatologické centrum
Kavárna Adria - caffé restaurant
Maximum Party Service - cateringový servis
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Zábojník - výroba cementového zboží
Hape - specializovaná prodejna kol
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!