27. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

23. Červenec 2017
Koidu - Helsinki

Vždy mám dobrý pocit, když ráno opouštíme kempink s umytým nádobím, vychlazenými potravinami z lednice, čerstvými zásobami vody, nabitými mobily a uvařenou kávou na cestu. Tak tomu je i dnes. Ivan tomu říká happy day. Tím, že jsme na okraji Tallinnu, můžeme naložit všechna kola a odjet se podívat do centra a zajistit si místo na trajekt směr Helsinky. Když se zorientujeme v systému organizace nástupů na trajekty dozvídáme se, že odjezd je možný v 13:30, že na pozdější čas  je již vše plné. Nemáme na výběr. Na prohlídku města nám zbývá asi 1,5 hodiny. Naštěstí je historické centrum velmi blízko přístavu a tak se do něj hned vydáváme. Již majitel kempu nám vyprávěl, že historické jádro je podobné Praze a myslím, že má pravdu.

Dle našeho názoru Tallinn patří mezi města, která mají šmrnc, a stálo by za to jej navštívit na delší čas. Najíždíme na seřadiště. Jsou zde čtyři terminály, my se dostáváme na D. Vepředu vidíme loď s názvem Megastar. Po vjezdu na loď podle digitálního ukazatele jsme asi 652 vozidlo. Vystupujeme a vydáváme se nahoru. Loď má tuším 10 pater. Myslím, že to je 9 patro, kde jsou veřejné prostory pro cestující. Vypadá to zde jak v nákupním centru před vánoci. Následně se dozvídáme, že to je nejnovější loď společnosti Tallink, která pojme až 2800 pasažérů a přibližně 680 aut. Však také měří 212 m na délku a na šířku má 31 m. Jdeme se podívat na palubu a až se loď dostává na volné moře, vracíme se zpět a dáváme si oběd. Vzdálenost přibližně 80 km zvládá cca za dvě hodiny. Slušný výkon.

Jsme ve Finsku. Helsinky nás vítají polojasnou oblohou a na ostrůvku před přístavem spatřujeme koupající se lidi. Jeden z cestujících Čechů stojící náhodně vedle nás, říká tomu druhému.

"To tady přece nemůže být taková zima, když se koupou." Po vylodění se snažíme najet do středu města, abychom si užili to, na co nám v Tallinnu nezbyl čas. Avšak s veškerým nákladem máme dost vysoké auto a tak se do podzemních parkovišť nedostaneme. Chvíli nám trvá, než zaparkujeme. Procházíme si střed města a zjišťujeme, kolik lidí posedává či polehává na parkových trávnicích. Je to jakýsi víkendový piknik a nejen v centru města. Následně se vydáváme k olympijskému stadionu, kde Emil Zátopek a jeho manželka slavili velké úspěchy v roce 1952. Areál je z části v rekonstrukci, ale oběma nám bylo příjemně z toho, že jsme na takovém místě mohli být. Přichází večer a my se vydáváme do campingu na okraji Helsinek, abychom se zítra opět vydali na cestu. Po příjezdu k nám přichází jeden z ubytovaných Finů a říká: "A já myslel, že to přijel nějaký cirkus". Stačí jednou přijet s koly na nosiči a hned to změní úhel pohledu.

27. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Koidu - Helsinki
23. Červenec 2017

Záštita projektu

JUDr. Martin Netolický, PH.D.- hejtman Pardubického kraje, Pavel Pacal- náměstek hejtmana Kraje Vysočina a radní města Třebíč, Ing. Tomáš Macura, MBA- primátor statutárního města Ostrava, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brna, Ing. Martin Charvát- primátor statutárního města Pardubice, Bc. Tomáš Navrátil- náměstek primátora statutárního města Přerov, Dana Navrátilová- místostarostka města Lipník nad Bečvou, Mgr. Eliška Olšáková- starostka města Valašské Klobouky, Ing. Hana Příleská- starostka města Uherský Ostroh, Ing. Zuzana Vejvodová- starostka MČ Praha- Zbraslav, PaedDr. Hana Potměšilová- starostka města Hustopeče, Mgr. Lenka Mrzílková- starostka města Neratovice, Ing. Iveta Koulová- starostka města Unhošť, Mgr. Renata Smutná- starostka města Strážnice, Ing. Bc. Marie Semelová- starostka města Luhačovice, Lubomír Šobich- starosta města Studénka, Mgr. Petr Řezníček- starosta města Chrudim, Ing. Miloslav Přikryl- starosta města Lipník nad Bečvou, Ing. Jaroslav Končický- starosta města Slavičín, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Vladimír Měrka- starosta města Náměšť nad Oslavou, Jindřich Skočdopole- starosta města Polná, Mgr. Jan Tecl, MBA- starosta města Havlíčkův Brod, Ing. Tomáš Škaryd- starosta města Chotěboř, Bc. Jakub Nekolný- starosta města Český Brod, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem- Stará Boleslav, Vladimír Urban- starosta města Roudnice nad Labem, PhDr. Radim Wolák- starosta města Velvary, Mgr. Jan Čižinský- starosta MČ Praha 7, Ing. Pavel Richter- starosta MČ Praha 5, Dr. Ing. Jiří Peřina- starosta města Hořovice, Václav Kočí- starosta města Rokycany, Mgr. Karel Naxera- starosta města Přeštice, Ing. Jiří Švec- starosta města Nepomuk, Ing. Michael Forman- starosta města Horažďovice, Bc. Petr Mottl- starosta města Sušice, Pavel Valdman- starosta města Hartmanice, Mgr. Rudolf Salvetr- starosta města Klatovy, Petr Málek- starosta města Kašperské Hory, Jan Löffelmann- starosta města Kdyně, Milan Lúčka- starosta města Hodonín, Rostislav Mihel- starosta obce Drslavice, Ing. Jaroslav Kreml- starosta obce Lužice, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Libor Pospíšil- starosta obce Prášily, Josef Tkadlec- starosta obce Horní Lideč, Vladimír Pánek- starosta města Čimelice, Ing. Richard Ehler- starosta městyse Suchdol nad Odrou, Mgr. Michael Kašpar- místostarosta města Kolín, Ing. Pavel Zálom- místostarosta města Slaný, Bc. Lukáš Herold - místostarosta MČ Praha 5, Radek Rejna- radní MČ Praha- Zbraslav

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Kaláb - stavební firma

Partneři

ALFUN a.s.
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Buchlovské hory
Bizmark - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Zábojník - výroba cementového zboží
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
AK Dent - stomatologické centrum
Maximum Party Service - cateringový servis
Kavárna Adria - caffé restaurant
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kubica - návrhy a realizace reklamy
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!