26. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

22. Červenec 2017
Söre - Koidu

Malý přístav Söre je zrekonstruovaný a zmodernizovaný. Vidím zde cedule, že pomohly peníze EU. Opravená budova, kde dříve byla asi škola, dnes je v ní muzeum. Také rybářské kotviště, kde jsme objevili i kohoutek s vodou pro plachetnice a jeden z místních mi říká, že přívod vody je také opravený. Ještě před tím, než se rozloučíme s přáteli z Polska, ptá se Ivan, jak se budou dorozumívat v Číně, zejména na vesnicích, kde to anglicky moc nejde. A oni na to, že jsou připravení. Mají s sebou trička a na nich obrázky činností a věcí denní potřeby. A když to jinak nepůjde, ukáží, co chtějí. Dobrý nápad. Odjíždíme. Asi po 5 km vidíme dopravní značku pozor losi. Přemýšlím, jak se sem mohli dostat, když jsme na ostrově. K nejbližší pevnině jeden a čtvrt hodiny lodí. Napadá mně několik možností. Snad mi to někdo z místních prozradí. Projíždíme celou jižní částí ostrova asi 40 km. Když se fotíme u větrných mlýnů, uslyšíme češtinu a proti nám jedoucí muž a žena na kolech. Dozvídáme se, že jsou z Rožnova pod Radhoštěm, tady již po páté a stále je co objevovat. Auto nechávají v Tallinnu a vyjíždí trampovat.

Opět nám to vyšlo zcela přesně. Přijíždíme za pět minut dvanáct do seřadiště vozidel před trajekt a já se ptám slečny, co prodává lístky, zda to jede ve dvanáct a ona ne ve 13. Říkám Ivanovi, že máme hodinu čas. Ale pak jsme si uvědomili, že oba jsme si ponechali na hodinkách středoevropský čas. Takže měla pravdu slečna. Jelo to hned. Na loď jsme se dostali úplně poslední. Vstoupili jsme do kabiny společného prostoru a zjistili, že tam funguje stravování formou bufetu. Dali jsme si oběd a během doby, než dojedeme na pevninu, mohu trochu bilancovat.

Všechny tři ostrovy jsou krásné a přátelské vůči turistickému ruchu.  A vůbec nejsou malé. Cykloturistika i turistika s nádechem moře v prostředí plném lesů, luk, řídkého osídleni a mnoha různých zajímavostí, se dá velmi dobře poznávat v celé této oblasti. Denní teploty v červenci přes 20 stupňů i víc jsou tak akorát. Záporem bývá vítr, ale není pravidlem, že je zde stále. Nabídka ubytování je široká. Říkám si, že pokud bude v Čechách bývat přes třicet stupňů, potom je lepší v létě vyjet do těchto oblastí a užít si to i s novým poznáním, než jet na jih z horka do horka.

Z přemýšlení nad zážitky mně vyruší lodní hlášení. Uvažuji, proč to musí hlásit jako někde v MHD, když je tu jen jedna zastávka. Pak se podívám kolem sebe a zjišťuji, že ne každý stojí na palubě a sleduje krásy mořských vln a blížící se přístav. Dost lidí sedí ve společných prostorách a surfuje na internetu svých mobilů. Tak teď už vím pro koho to hlášení je. Jsme na pevnině. Je sobota odpoledne, menší provoz a vydáváme se směr hlavní město Estonska Tallinn. Lehký vítr začal foukat Ivanovi do zad a jízda po pěkném asfaltu jej tak nabudila tak, že do večera zvládl dojet 140 km a to až na předměstí Tallinnu. Velmi nám pomohlo i okamžité vyplutí trajektem a my můžeme využít rady přátel z Jižní Moravy, kteří nám na okraji města doporučili malý a vybavený kemp v obci Koidu. Díky za tip.

26. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Söre - Koidu
22. Červenec 2017

Záštita projektu

JUDr. Martin Netolický, PH.D.- hejtman Pardubického kraje, Pavel Pacal- náměstek hejtmana Kraje Vysočina a radní města Třebíč, Ing. Tomáš Macura, MBA- primátor statutárního města Ostrava, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brna, Ing. Martin Charvát- primátor statutárního města Pardubice, Bc. Tomáš Navrátil- náměstek primátora statutárního města Přerov, Dana Navrátilová- místostarostka města Lipník nad Bečvou, Mgr. Eliška Olšáková- starostka města Valašské Klobouky, Ing. Hana Příleská- starostka města Uherský Ostroh, Ing. Zuzana Vejvodová- starostka MČ Praha- Zbraslav, PaedDr. Hana Potměšilová- starostka města Hustopeče, Mgr. Lenka Mrzílková- starostka města Neratovice, Ing. Iveta Koulová- starostka města Unhošť, Mgr. Renata Smutná- starostka města Strážnice, Ing. Bc. Marie Semelová- starostka města Luhačovice, Lubomír Šobich- starosta města Studénka, Mgr. Petr Řezníček- starosta města Chrudim, Ing. Miloslav Přikryl- starosta města Lipník nad Bečvou, Ing. Jaroslav Končický- starosta města Slavičín, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Vladimír Měrka- starosta města Náměšť nad Oslavou, Jindřich Skočdopole- starosta města Polná, Mgr. Jan Tecl, MBA- starosta města Havlíčkův Brod, Ing. Tomáš Škaryd- starosta města Chotěboř, Bc. Jakub Nekolný- starosta města Český Brod, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem- Stará Boleslav, Vladimír Urban- starosta města Roudnice nad Labem, PhDr. Radim Wolák- starosta města Velvary, Mgr. Jan Čižinský- starosta MČ Praha 7, Ing. Pavel Richter- starosta MČ Praha 5, Dr. Ing. Jiří Peřina- starosta města Hořovice, Václav Kočí- starosta města Rokycany, Mgr. Karel Naxera- starosta města Přeštice, Ing. Jiří Švec- starosta města Nepomuk, Ing. Michael Forman- starosta města Horažďovice, Bc. Petr Mottl- starosta města Sušice, Pavel Valdman- starosta města Hartmanice, Mgr. Rudolf Salvetr- starosta města Klatovy, Petr Málek- starosta města Kašperské Hory, Jan Löffelmann- starosta města Kdyně, Milan Lúčka- starosta města Hodonín, Rostislav Mihel- starosta obce Drslavice, Ing. Jaroslav Kreml- starosta obce Lužice, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Libor Pospíšil- starosta obce Prášily, Josef Tkadlec- starosta obce Horní Lideč, Vladimír Pánek- starosta města Čimelice, Ing. Richard Ehler- starosta městyse Suchdol nad Odrou, Mgr. Michael Kašpar- místostarosta města Kolín, Ing. Pavel Zálom- místostarosta města Slaný, Bc. Lukáš Herold - místostarosta MČ Praha 5, Radek Rejna- radní MČ Praha- Zbraslav

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Kaláb - stavební firma

Partneři

ALFUN a.s.
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Buchlovské hory
Bizmark - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Zábojník - výroba cementového zboží
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
AK Dent - stomatologické centrum
Maximum Party Service - cateringový servis
Kavárna Adria - caffé restaurant
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kubica - návrhy a realizace reklamy
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!