26. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

22. Červenec 2017
Söre - Koidu

Malý přístav Söre je zrekonstruovaný a zmodernizovaný. Vidím zde cedule, že pomohly peníze EU. Opravená budova, kde dříve byla asi škola, dnes je v ní muzeum. Také rybářské kotviště, kde jsme objevili i kohoutek s vodou pro plachetnice a jeden z místních mi říká, že přívod vody je také opravený. Ještě před tím, než se rozloučíme s přáteli z Polska, ptá se Ivan, jak se budou dorozumívat v Číně, zejména na vesnicích, kde to anglicky moc nejde. A oni na to, že jsou připravení. Mají s sebou trička a na nich obrázky činností a věcí denní potřeby. A když to jinak nepůjde, ukáží, co chtějí. Dobrý nápad. Odjíždíme. Asi po 5 km vidíme dopravní značku pozor losi. Přemýšlím, jak se sem mohli dostat, když jsme na ostrově. K nejbližší pevnině jeden a čtvrt hodiny lodí. Napadá mně několik možností. Snad mi to někdo z místních prozradí. Projíždíme celou jižní částí ostrova asi 40 km. Když se fotíme u větrných mlýnů, uslyšíme češtinu a proti nám jedoucí muž a žena na kolech. Dozvídáme se, že jsou z Rožnova pod Radhoštěm, tady již po páté a stále je co objevovat. Auto nechávají v Tallinnu a vyjíždí trampovat.

Opět nám to vyšlo zcela přesně. Přijíždíme za pět minut dvanáct do seřadiště vozidel před trajekt a já se ptám slečny, co prodává lístky, zda to jede ve dvanáct a ona ne ve 13. Říkám Ivanovi, že máme hodinu čas. Ale pak jsme si uvědomili, že oba jsme si ponechali na hodinkách středoevropský čas. Takže měla pravdu slečna. Jelo to hned. Na loď jsme se dostali úplně poslední. Vstoupili jsme do kabiny společného prostoru a zjistili, že tam funguje stravování formou bufetu. Dali jsme si oběd a během doby, než dojedeme na pevninu, mohu trochu bilancovat.

Všechny tři ostrovy jsou krásné a přátelské vůči turistickému ruchu.  A vůbec nejsou malé. Cykloturistika i turistika s nádechem moře v prostředí plném lesů, luk, řídkého osídleni a mnoha různých zajímavostí, se dá velmi dobře poznávat v celé této oblasti. Denní teploty v červenci přes 20 stupňů i víc jsou tak akorát. Záporem bývá vítr, ale není pravidlem, že je zde stále. Nabídka ubytování je široká. Říkám si, že pokud bude v Čechách bývat přes třicet stupňů, potom je lepší v létě vyjet do těchto oblastí a užít si to i s novým poznáním, než jet na jih z horka do horka.

Z přemýšlení nad zážitky mně vyruší lodní hlášení. Uvažuji, proč to musí hlásit jako někde v MHD, když je tu jen jedna zastávka. Pak se podívám kolem sebe a zjišťuji, že ne každý stojí na palubě a sleduje krásy mořských vln a blížící se přístav. Dost lidí sedí ve společných prostorách a surfuje na internetu svých mobilů. Tak teď už vím pro koho to hlášení je. Jsme na pevnině. Je sobota odpoledne, menší provoz a vydáváme se směr hlavní město Estonska Tallinn. Lehký vítr začal foukat Ivanovi do zad a jízda po pěkném asfaltu jej tak nabudila tak, že do večera zvládl dojet 140 km a to až na předměstí Tallinnu. Velmi nám pomohlo i okamžité vyplutí trajektem a my můžeme využít rady přátel z Jižní Moravy, kteří nám na okraji města doporučili malý a vybavený kemp v obci Koidu. Díky za tip.

26. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Söre - Koidu
22. Červenec 2017

Záštita projektu

Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brno, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.- hejtman Moravskoslezského kraje, PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D.- hejtman Královehradeckého kraje, Mgr. Zdeňka Leščišinová- starostka města Frenštát pod Radhoštěm, Ing. Radka Krištofová- starostka města Fulnek, Ing. Dagmar Sahánková- starostka města Hostinné, Mgr. Jana Drejslová- místostarostka města Rychnov nad Kněžnou, Bc. Lenka Ševčíková- starostka obce Klášterec nad Orlicí, Ing. Zdenka Szukalská- starostka města Moravský Beroun, Jaroslav Král- starosta města Benátky nad Jizerou, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem, Ing. Petr Rys, MBA- starosta města Bruntál, Ing. Pavel Dominik- starosta města Břeclav, Bc. Martin Staněk, DiS- starosta města Česká Skalice, Ing. Jan Jarolím- starosta města Dvůr Králové nad Labem, Petr Fiala- starosta města Letohrad, Petr Hable- starosta města Nové Město nad Metují, Vít Aldorf- starosta města Oslavany, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Mgr. Zdeněk Brož- starosta města Šumperk, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Petr Krejcar- starosta obce Veliny, Ing. Ivan Husák- starosta obce Zichovec, Alfred Plašil- místostarosta města Vrchlabí, Ing. Petr Poláček- místostarosta města Dobruška, RNDr. Jan Přichystal- místostarosta města Šumperk, Libor Koldinský- starosta města Týniště nad Orlicí, Radomil Kašpar- starosta města Litomyšl, Mgr. Josef Cogan- starosta města Nová Paka, Pavel Čejka- starosta města Bzenec, Bc. Jiří Vogel- starosta města Štíty, zastupitelstvo obce Deštné v Orlických horách, Ing. Vojtěch Štancl- místostarosta města Choceň, JUDr. Martin Netolický, Ph.D.- hejtman Pardubického kraje, Ing. Věra Nechybová- primátorka statutárního města Ústí nad Labem, Mgr. Ivana Majíčková, MBA- starostka města Kunovice, Petr Hudousek - starosta města Rokytnice v Orlických horách, Rostislav Koštial- starosta města Mikulov, Ing. Petr Klouda- starosta města Rýmařov

Generální partner

Hlavní partneři

Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
Kaláb - stavební firma
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
AR Brno, spol. s r.o. - výrobce a dodavatel potrubních součástí
RACHA KOVO SPORT s.r.o.

Partneři

ALFUN a.s.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Sportobchod.cz - tvůj nejlepší spoluhráč
METALLPLAST-RECYKLING, spol. s r.o., - ekologické zpracování odpadů, odpady, sběrné suroviny
Kamenictví Zimovčák  - kamenické a štukatérské práce
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
Zdeněk Tomášek s.r.o. - mezinárodní kamionová doprava
Stavreko - provádění staveb a jejich změn
SNIP & CO - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Gumex - maloobchodní i velkoobchodní prodej a zpracování pryže
Bizmark - reklamní agentura
Buchlovské hory
léčba pohybového aparátu
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kooperativa - pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group
Kubica - návrhy a realizace reklamy
AK Dent - stomatologické centrum
Kavárna Adria - caffé restaurant
Maximum Party Service - cateringový servis
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Zábojník - výroba cementového zboží
Hape - specializovaná prodejna kol
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!