25. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kol

21. Červenec 2017
Kuresaare - Söre

Mysleli jsme si, že v místě, kde jsme se ubytovali, nám nechají uschovaná kola a my se zajedeme podívat na nejjižnější cíp ostrova Saaremaa. Až k majáku autem to je 56km a pak se vrátíme a Ivan bude pokračovat dále ze stejného místa opět na kole. Nesetkáváme se však s pochopením a tak kola bereme s sebou. Říkám před odjezdem Ivanovi: „dej mi klíče"  a on: „ne já budu řídit, ať mám nějakou změnu." A tak si po čase usedá za volant a jízdu na měkkém sedadle si velmi užívá. Vydáváme se k majáku a zjišťujeme, jak je celý  ostrov pro turisty připravený. Cesty jsou upravené, více méně rovinaté a místní si dávají záležet, aby bylo stále co obdivovat. Zejména jižně od města Kuressare se nabízí spousta možností k ubytování. Přijíždíme k majáku. Je u něj několik budov, jsou opravené a funguje zde informační centrum, muzeum a bistro. Velmi poutavé místo. Snažíme se jej zachytit fotoaparáty, ale osobní kontakt to nenahradí. Nazpět se vydáváme oklikou, abychom se podívali i na silnice nižších tříd, na které se s vysokým kolem neodvážíme. I když nám navigace hlásí, že se na námi zvolené trase vyskytují prašné cesty, už tomu tak není.  V Estonsku se i dle slov jiných turistů, stále staví, resp. renovují původní cesty a myslím, že tento ostrov není výjimkou. 

Vracíme se do Kuressaare. Uprostřed města spatřujeme vodní příkop  a za ním hrad. Vše působí velmi vkusně a upraveně. Nedaleko přes silnici je i městský bazén s tobogánem a hotelem. Vlastní centrum lemuje spousta restaurací s venkovním posezením.  Vyjíždíme z města. Na jeho okraji nasedá Ivan na kolo a pokračujeme v podstatě z místa, kde jsme včera skončili. Náš směr je 36 km vzdálený přístav Trigi, ze kterého hodláme přeplout trajektem na další ostrov Hiiumaa. Cestou ještě potkáváme několik zajímavostí, například sérii větrných mlýnů. Přijíždíme do přístavu s nadějí, že by v 18 hodin mohl jet nějaký trajekt. Jel, ale v 17. Další až ve 20 hodin místního času. Je zajímavé, že na takto odlehlém místě je postavená koncertní síň, kde je ve 20 hodin začíná koncert s vážnou hudbou. Postupně se sjíždějící návštěvníci koncertu samozřejmě nejprve hodnotí Ivanovo kolo. Těsně před vjezdem na trajekt se potkáváme s mladým párem z Polska, také na kolech,  kteří nám jen tak mezi řečí řekli, že jedou přes Rusko a Mongolsko do Číny a pak se uvidí.

Na ostrov Hiumaa přijíždíme za hodinu a pět minut. I když je na vyhledávači napsáno, že v přístavu  Söre je hned kemp, není tomu  tak. Je to jen volná plocha, kde je umožněno rozbalit stan. Pokračujeme dále, kde nám to ukazuje další kemp za 1,5 km. I tam je to jinak. Na louce je postavených několik chatek, které jsou plně vybaveny, ale pro stany nebo karavany zde není žádné zázemí. Vracíme se tedy zpět na volnou plochu. Ještě, že s sebou vozíme zásoby vody. Polský pár Ewelyna a Piotrek, jenž mají svou cestu naplánovanou na rok, si staví svůj stan kousek od nás. Alespoň je večer o čem povídat.

25. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Kuresaare - Söre
21. Červenec 2017

Záštita projektu

JUDr. Martin Netolický, PH.D.- hejtman Pardubického kraje, Pavel Pacal- náměstek hejtmana Kraje Vysočina a radní města Třebíč, Ing. Tomáš Macura, MBA- primátor statutárního města Ostrava, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brna, Ing. Martin Charvát- primátor statutárního města Pardubice, Bc. Tomáš Navrátil- náměstek primátora statutárního města Přerov, Dana Navrátilová- místostarostka města Lipník nad Bečvou, Mgr. Eliška Olšáková- starostka města Valašské Klobouky, Ing. Hana Příleská- starostka města Uherský Ostroh, Ing. Zuzana Vejvodová- starostka MČ Praha- Zbraslav, PaedDr. Hana Potměšilová- starostka města Hustopeče, Mgr. Lenka Mrzílková- starostka města Neratovice, Ing. Iveta Koulová- starostka města Unhošť, Mgr. Renata Smutná- starostka města Strážnice, Ing. Bc. Marie Semelová- starostka města Luhačovice, Lubomír Šobich- starosta města Studénka, Mgr. Petr Řezníček- starosta města Chrudim, Ing. Miloslav Přikryl- starosta města Lipník nad Bečvou, Ing. Jaroslav Končický- starosta města Slavičín, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Vladimír Měrka- starosta města Náměšť nad Oslavou, Jindřich Skočdopole- starosta města Polná, Mgr. Jan Tecl, MBA- starosta města Havlíčkův Brod, Ing. Tomáš Škaryd- starosta města Chotěboř, Bc. Jakub Nekolný- starosta města Český Brod, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem- Stará Boleslav, Vladimír Urban- starosta města Roudnice nad Labem, PhDr. Radim Wolák- starosta města Velvary, Mgr. Jan Čižinský- starosta MČ Praha 7, Ing. Pavel Richter- starosta MČ Praha 5, Dr. Ing. Jiří Peřina- starosta města Hořovice, Václav Kočí- starosta města Rokycany, Mgr. Karel Naxera- starosta města Přeštice, Ing. Jiří Švec- starosta města Nepomuk, Ing. Michael Forman- starosta města Horažďovice, Bc. Petr Mottl- starosta města Sušice, Pavel Valdman- starosta města Hartmanice, Mgr. Rudolf Salvetr- starosta města Klatovy, Petr Málek- starosta města Kašperské Hory, Jan Löffelmann- starosta města Kdyně, Milan Lúčka- starosta města Hodonín, Rostislav Mihel- starosta obce Drslavice, Ing. Jaroslav Kreml- starosta obce Lužice, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Libor Pospíšil- starosta obce Prášily, Josef Tkadlec- starosta obce Horní Lideč, Vladimír Pánek- starosta města Čimelice, Ing. Richard Ehler- starosta městyse Suchdol nad Odrou, Mgr. Michael Kašpar- místostarosta města Kolín, Ing. Pavel Zálom- místostarosta města Slaný, Bc. Lukáš Herold - místostarosta MČ Praha 5, Radek Rejna- radní MČ Praha- Zbraslav

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Kaláb - stavební firma

Partneři

ALFUN a.s.
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Buchlovské hory
Bizmark - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Zábojník - výroba cementového zboží
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
AK Dent - stomatologické centrum
Maximum Party Service - cateringový servis
Kavárna Adria - caffé restaurant
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kubica - návrhy a realizace reklamy
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!