25. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kol

21. Červenec 2017
Kuresaare - Söre

Mysleli jsme si, že v místě, kde jsme se ubytovali, nám nechají uschovaná kola a my se zajedeme podívat na nejjižnější cíp ostrova Saaremaa. Až k majáku autem to je 56km a pak se vrátíme a Ivan bude pokračovat dále ze stejného místa opět na kole. Nesetkáváme se však s pochopením a tak kola bereme s sebou. Říkám před odjezdem Ivanovi: „dej mi klíče"  a on: „ne já budu řídit, ať mám nějakou změnu." A tak si po čase usedá za volant a jízdu na měkkém sedadle si velmi užívá. Vydáváme se k majáku a zjišťujeme, jak je celý  ostrov pro turisty připravený. Cesty jsou upravené, více méně rovinaté a místní si dávají záležet, aby bylo stále co obdivovat. Zejména jižně od města Kuressare se nabízí spousta možností k ubytování. Přijíždíme k majáku. Je u něj několik budov, jsou opravené a funguje zde informační centrum, muzeum a bistro. Velmi poutavé místo. Snažíme se jej zachytit fotoaparáty, ale osobní kontakt to nenahradí. Nazpět se vydáváme oklikou, abychom se podívali i na silnice nižších tříd, na které se s vysokým kolem neodvážíme. I když nám navigace hlásí, že se na námi zvolené trase vyskytují prašné cesty, už tomu tak není.  V Estonsku se i dle slov jiných turistů, stále staví, resp. renovují původní cesty a myslím, že tento ostrov není výjimkou. 

Vracíme se do Kuressaare. Uprostřed města spatřujeme vodní příkop  a za ním hrad. Vše působí velmi vkusně a upraveně. Nedaleko přes silnici je i městský bazén s tobogánem a hotelem. Vlastní centrum lemuje spousta restaurací s venkovním posezením.  Vyjíždíme z města. Na jeho okraji nasedá Ivan na kolo a pokračujeme v podstatě z místa, kde jsme včera skončili. Náš směr je 36 km vzdálený přístav Trigi, ze kterého hodláme přeplout trajektem na další ostrov Hiiumaa. Cestou ještě potkáváme několik zajímavostí, například sérii větrných mlýnů. Přijíždíme do přístavu s nadějí, že by v 18 hodin mohl jet nějaký trajekt. Jel, ale v 17. Další až ve 20 hodin místního času. Je zajímavé, že na takto odlehlém místě je postavená koncertní síň, kde je ve 20 hodin začíná koncert s vážnou hudbou. Postupně se sjíždějící návštěvníci koncertu samozřejmě nejprve hodnotí Ivanovo kolo. Těsně před vjezdem na trajekt se potkáváme s mladým párem z Polska, také na kolech,  kteří nám jen tak mezi řečí řekli, že jedou přes Rusko a Mongolsko do Číny a pak se uvidí.

Na ostrov Hiumaa přijíždíme za hodinu a pět minut. I když je na vyhledávači napsáno, že v přístavu  Söre je hned kemp, není tomu  tak. Je to jen volná plocha, kde je umožněno rozbalit stan. Pokračujeme dále, kde nám to ukazuje další kemp za 1,5 km. I tam je to jinak. Na louce je postavených několik chatek, které jsou plně vybaveny, ale pro stany nebo karavany zde není žádné zázemí. Vracíme se tedy zpět na volnou plochu. Ještě, že s sebou vozíme zásoby vody. Polský pár Ewelyna a Piotrek, jenž mají svou cestu naplánovanou na rok, si staví svůj stan kousek od nás. Alespoň je večer o čem povídat.

25. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Kuresaare - Söre
21. Červenec 2017

Záštita projektu

Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brno, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.- hejtman Moravskoslezského kraje, PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D.- hejtman Královehradeckého kraje, Mgr. Zdeňka Leščišinová- starostka města Frenštát pod Radhoštěm, Ing. Radka Krištofová- starostka města Fulnek, Ing. Dagmar Sahánková- starostka města Hostinné, Mgr. Jana Drejslová- místostarostka města Rychnov nad Kněžnou, Bc. Lenka Ševčíková- starostka obce Klášterec nad Orlicí, Ing. Zdenka Szukalská- starostka města Moravský Beroun, Jaroslav Král- starosta města Benátky nad Jizerou, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem, Ing. Petr Rys, MBA- starosta města Bruntál, Ing. Pavel Dominik- starosta města Břeclav, Bc. Martin Staněk, DiS- starosta města Česká Skalice, Ing. Jan Jarolím- starosta města Dvůr Králové nad Labem, Petr Fiala- starosta města Letohrad, Petr Hable- starosta města Nové Město nad Metují, Vít Aldorf- starosta města Oslavany, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Mgr. Zdeněk Brož- starosta města Šumperk, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Petr Krejcar- starosta obce Veliny, Ing. Ivan Husák- starosta obce Zichovec, Alfred Plašil- místostarosta města Vrchlabí, Ing. Petr Poláček- místostarosta města Dobruška, RNDr. Jan Přichystal- místostarosta města Šumperk, Libor Koldinský- starosta města Týniště nad Orlicí, Radomil Kašpar- starosta města Litomyšl, Mgr. Josef Cogan- starosta města Nová Paka, Pavel Čejka- starosta města Bzenec, Bc. Jiří Vogel- starosta města Štíty, zastupitelstvo obce Deštné v Orlických horách, Ing. Vojtěch Štancl- místostarosta města Choceň, JUDr. Martin Netolický, Ph.D.- hejtman Pardubického kraje, Ing. Věra Nechybová- primátorka statutárního města Ústí nad Labem, Mgr. Ivana Majíčková, MBA- starostka města Kunovice, Petr Hudousek - starosta města Rokytnice v Orlických horách, Rostislav Koštial- starosta města Mikulov, Ing. Petr Klouda- starosta města Rýmařov

Generální partner

Hlavní partneři

Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
Kaláb - stavební firma
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
AR Brno, spol. s r.o. - výrobce a dodavatel potrubních součástí
RACHA KOVO SPORT s.r.o.

Partneři

ALFUN a.s.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Sportobchod.cz - tvůj nejlepší spoluhráč
Kamenictví Zimovčák  - kamenické a štukatérské práce
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
Zdeněk Tomášek s.r.o. - mezinárodní kamionová doprava
Stavreko - provádění staveb a jejich změn
SNIP & CO - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Gumex - maloobchodní i velkoobchodní prodej a zpracování pryže
Bizmark - reklamní agentura
Buchlovské hory
léčba pohybového aparátu
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kooperativa - pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group
Kubica - návrhy a realizace reklamy
AK Dent - stomatologické centrum
Kavárna Adria - caffé restaurant
Maximum Party Service - cateringový servis
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Zábojník - výroba cementového zboží
Hape - specializovaná prodejna kol
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!