22. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

18. Červenec 2017
Sigulda - Majaka

Každé naše ubytování je obdarováno nějakou zvláštností a odlišuje se od druhého. Tady,  například zjišťujeme, že na louce mezi karavany a stany poskakují zakrslí králíci. Myslím, že sem patří už delší čas, protože jim lidská přítomnost vůbec nevadí. Ba naopak. Šel jsem vynést odpadky a nechal otevřené dveře od auta. Vracím se zpět a jeden z nich stojí na zadních, opřený předními o práh auta a nakukuje, co by se dalo kde schroupat. Vyjíždíme. Vydáváme se směr  Turaida, kde se rozkládá celý komplex památek zejména park, kterému vévodí hrad.

Vstupujeme do areálu a jdeme se podívat na věž hradu. Schody jsou z větší části vedeny ve dvojité obvodové zdi asi proto, aby se do věže hned tak někdo nedostal. Nahoře spatřujeme, jak se řeka Gauja pod hradem ohýbá o 180 stupňů a rozlehlé lesy, které se svažují až k řece vytvářejí jakýsi kaňon na Lotyšsko až s nevídaným převýšením.  Však toho místní náležitě využili a směrem k řece vystavěli hned několik lyžařských vleků, říká nám turista z Čech, kterého jsme potkali. Co na tom, že mají délku asi tak 200 m. Když nic jiného není tak alespoň tohle. Cestou z věže potkávám v šeru jedné střílny asi patnáctileté děvče, jak v pohledu zírá do svého mobilu. Pramálo ji zajímají zdejší památky. Pomyslím si, že kdybychom propojili letopočty a dnešní mladá generace se musela nějaký čas skrývat ve věži hradu před nezvanými nájezdníky, tak pokud by tam měli přivedený proud k nabíjení mobilů, pak by jim ta doba strávená ve věži vůbec nevadila.

Je už po 12 hodině a my máme najeto sotva 20 km. Déšť střídá déšť a k tomu návštěva hradu. Nakonec se počasí zlepšuje a můžeme vyrazit. Postupem času se opět dostáváme k moři. Obloha se projasnila a my pokračujeme cestou přímo na sever. Kde se vzal, tu se vzal, objevil se na kole Japonec. Nejprve jsme si mysleli, že to je nějaký místní rolník, ale pak nás zaujal svou výbavou. Skládací kolo, na nohou gumové nazouváky, na řídítkách několik tašek.

Když nám řekl, že se nechal dopravit do Rostocku a odtamtud jede na sever jako my a pak se hodlá vrátit přes Švédsko dolů, zase do Rostocku, zůstali jsme s pusou otevřenou. On se jen usmíval, několikrát se slušně uklonil, a když jsme se vyfotili, byl pryč. O kus dál potkáváme člověka na lehokole. Štráduje si to proti nám a křičí ahoooj. Říká, že je Jirka ze Slaného a jede z Tallinu do Klaipedy. Ivanovi to nedá a chce si vyzkoušet jeho kolo. Fotografie ukazuje, jak mu to šlo. Každý si raději bere to své a jedeme dál. Vjíždíme do Estonska. Je už docela pozdě, ale Ivan chce dohnat ztrátu z dopoledne. Zkoušíme dojet do prvního campingu, co se v Estonsku objevil. Přijíždíme kolem 20 hodiny. Jsme na samém břehu moře a podáváme si ruce za to, co se dneska zvládlo. Ivana napadlo dát si za ten výkon panáka slivovice, ale raději si loknul z láhve, protože není jisté, zda by mu tu dávku nalitou do skleničky, vítr nevyfoukal obratem ven. Zkrátka jsme u Baltu.

22. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Sigulda - Majaka
18. Červenec 2017

Záštita projektu

JUDr. Martin Netolický, PH.D.- hejtman Pardubického kraje, Pavel Pacal- náměstek hejtmana Kraje Vysočina a radní města Třebíč, Ing. Tomáš Macura, MBA- primátor statutárního města Ostrava, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brna, Ing. Martin Charvát- primátor statutárního města Pardubice, Bc. Tomáš Navrátil- náměstek primátora statutárního města Přerov, Dana Navrátilová- místostarostka města Lipník nad Bečvou, Mgr. Eliška Olšáková- starostka města Valašské Klobouky, Ing. Hana Příleská- starostka města Uherský Ostroh, Ing. Zuzana Vejvodová- starostka MČ Praha- Zbraslav, PaedDr. Hana Potměšilová- starostka města Hustopeče, Mgr. Lenka Mrzílková- starostka města Neratovice, Ing. Iveta Koulová- starostka města Unhošť, Mgr. Renata Smutná- starostka města Strážnice, Ing. Bc. Marie Semelová- starostka města Luhačovice, Lubomír Šobich- starosta města Studénka, Mgr. Petr Řezníček- starosta města Chrudim, Ing. Miloslav Přikryl- starosta města Lipník nad Bečvou, Ing. Jaroslav Končický- starosta města Slavičín, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Vladimír Měrka- starosta města Náměšť nad Oslavou, Jindřich Skočdopole- starosta města Polná, Mgr. Jan Tecl, MBA- starosta města Havlíčkův Brod, Ing. Tomáš Škaryd- starosta města Chotěboř, Bc. Jakub Nekolný- starosta města Český Brod, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem- Stará Boleslav, Vladimír Urban- starosta města Roudnice nad Labem, PhDr. Radim Wolák- starosta města Velvary, Mgr. Jan Čižinský- starosta MČ Praha 7, Ing. Pavel Richter- starosta MČ Praha 5, Dr. Ing. Jiří Peřina- starosta města Hořovice, Václav Kočí- starosta města Rokycany, Mgr. Karel Naxera- starosta města Přeštice, Ing. Jiří Švec- starosta města Nepomuk, Ing. Michael Forman- starosta města Horažďovice, Bc. Petr Mottl- starosta města Sušice, Pavel Valdman- starosta města Hartmanice, Mgr. Rudolf Salvetr- starosta města Klatovy, Petr Málek- starosta města Kašperské Hory, Jan Löffelmann- starosta města Kdyně, Milan Lúčka- starosta města Hodonín, Rostislav Mihel- starosta obce Drslavice, Ing. Jaroslav Kreml- starosta obce Lužice, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Libor Pospíšil- starosta obce Prášily, Josef Tkadlec- starosta obce Horní Lideč, Vladimír Pánek- starosta města Čimelice, Ing. Richard Ehler- starosta městyse Suchdol nad Odrou, Mgr. Michael Kašpar- místostarosta města Kolín, Ing. Pavel Zálom- místostarosta města Slaný, Bc. Lukáš Herold - místostarosta MČ Praha 5, Radek Rejna- radní MČ Praha- Zbraslav

 

Generální partner

Hlavní partneři

SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Kaláb - stavební firma

Partneři

ALFUN a.s.
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
RACHA KOVO SPORT s.r.o.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Buchlovské hory
Bizmark - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Zábojník - výroba cementového zboží
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
AK Dent - stomatologické centrum
Maximum Party Service - cateringový servis
Kavárna Adria - caffé restaurant
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kubica - návrhy a realizace reklamy
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!