22. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

18. Červenec 2017
Sigulda - Majaka

Každé naše ubytování je obdarováno nějakou zvláštností a odlišuje se od druhého. Tady,  například zjišťujeme, že na louce mezi karavany a stany poskakují zakrslí králíci. Myslím, že sem patří už delší čas, protože jim lidská přítomnost vůbec nevadí. Ba naopak. Šel jsem vynést odpadky a nechal otevřené dveře od auta. Vracím se zpět a jeden z nich stojí na zadních, opřený předními o práh auta a nakukuje, co by se dalo kde schroupat. Vyjíždíme. Vydáváme se směr  Turaida, kde se rozkládá celý komplex památek zejména park, kterému vévodí hrad.

Vstupujeme do areálu a jdeme se podívat na věž hradu. Schody jsou z větší části vedeny ve dvojité obvodové zdi asi proto, aby se do věže hned tak někdo nedostal. Nahoře spatřujeme, jak se řeka Gauja pod hradem ohýbá o 180 stupňů a rozlehlé lesy, které se svažují až k řece vytvářejí jakýsi kaňon na Lotyšsko až s nevídaným převýšením.  Však toho místní náležitě využili a směrem k řece vystavěli hned několik lyžařských vleků, říká nám turista z Čech, kterého jsme potkali. Co na tom, že mají délku asi tak 200 m. Když nic jiného není tak alespoň tohle. Cestou z věže potkávám v šeru jedné střílny asi patnáctileté děvče, jak v pohledu zírá do svého mobilu. Pramálo ji zajímají zdejší památky. Pomyslím si, že kdybychom propojili letopočty a dnešní mladá generace se musela nějaký čas skrývat ve věži hradu před nezvanými nájezdníky, tak pokud by tam měli přivedený proud k nabíjení mobilů, pak by jim ta doba strávená ve věži vůbec nevadila.

Je už po 12 hodině a my máme najeto sotva 20 km. Déšť střídá déšť a k tomu návštěva hradu. Nakonec se počasí zlepšuje a můžeme vyrazit. Postupem času se opět dostáváme k moři. Obloha se projasnila a my pokračujeme cestou přímo na sever. Kde se vzal, tu se vzal, objevil se na kole Japonec. Nejprve jsme si mysleli, že to je nějaký místní rolník, ale pak nás zaujal svou výbavou. Skládací kolo, na nohou gumové nazouváky, na řídítkách několik tašek.

Když nám řekl, že se nechal dopravit do Rostocku a odtamtud jede na sever jako my a pak se hodlá vrátit přes Švédsko dolů, zase do Rostocku, zůstali jsme s pusou otevřenou. On se jen usmíval, několikrát se slušně uklonil, a když jsme se vyfotili, byl pryč. O kus dál potkáváme člověka na lehokole. Štráduje si to proti nám a křičí ahoooj. Říká, že je Jirka ze Slaného a jede z Tallinu do Klaipedy. Ivanovi to nedá a chce si vyzkoušet jeho kolo. Fotografie ukazuje, jak mu to šlo. Každý si raději bere to své a jedeme dál. Vjíždíme do Estonska. Je už docela pozdě, ale Ivan chce dohnat ztrátu z dopoledne. Zkoušíme dojet do prvního campingu, co se v Estonsku objevil. Přijíždíme kolem 20 hodiny. Jsme na samém břehu moře a podáváme si ruce za to, co se dneska zvládlo. Ivana napadlo dát si za ten výkon panáka slivovice, ale raději si loknul z láhve, protože není jisté, zda by mu tu dávku nalitou do skleničky, vítr nevyfoukal obratem ven. Zkrátka jsme u Baltu.

22. etapa - Tour d´Europe - do Petrohradu na vysokém kole

Sigulda - Majaka
18. Červenec 2017

Záštita projektu

Ing. Petr Vokřál- primátor statutárního města Brno, MUDr. Miroslav Adámek- primátor statutárního města Zlín, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.- hejtman Moravskoslezského kraje, PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D.- hejtman Královehradeckého kraje, Mgr. Zdeňka Leščišinová- starostka města Frenštát pod Radhoštěm, Ing. Radka Krištofová- starostka města Fulnek, Ing. Dagmar Sahánková- starostka města Hostinné, Mgr. Jana Drejslová- místostarostka města Rychnov nad Kněžnou, Bc. Lenka Ševčíková- starostka obce Klášterec nad Orlicí, Ing. Zdenka Szukalská- starostka města Moravský Beroun, Jaroslav Král- starosta města Benátky nad Jizerou, Ing. Vlastimil Picek- starosta města Brandýs nad Labem, Ing. Petr Rys, MBA- starosta města Bruntál, Ing. Pavel Dominik- starosta města Břeclav, Bc. Martin Staněk, DiS- starosta města Česká Skalice, Ing. Jan Jarolím- starosta města Dvůr Králové nad Labem, Petr Fiala- starosta města Letohrad, Petr Hable- starosta města Nové Město nad Metují, Vít Aldorf- starosta města Oslavany, Mgr. Jaroslav Světlík- starosta města Rosice, Mgr. Zdeněk Brož- starosta města Šumperk, Zdeněk Kofent- starosta obce Družec, Ing. Josef Bíža- starosta obce Mšené- lázně, Ing. Vladimír Černý- starosta obce Rouchovany, Petr Krejcar- starosta obce Veliny, Ing. Ivan Husák- starosta obce Zichovec, Alfred Plašil- místostarosta města Vrchlabí, Ing. Petr Poláček- místostarosta města Dobruška, RNDr. Jan Přichystal- místostarosta města Šumperk, Libor Koldinský- starosta města Týniště nad Orlicí, Radomil Kašpar- starosta města Litomyšl, Mgr. Josef Cogan- starosta města Nová Paka, Pavel Čejka- starosta města Bzenec, Bc. Jiří Vogel- starosta města Štíty, zastupitelstvo obce Deštné v Orlických horách, Ing. Vojtěch Štancl- místostarosta města Choceň, JUDr. Martin Netolický, Ph.D.- hejtman Pardubického kraje, Ing. Věra Nechybová- primátorka statutárního města Ústí nad Labem, Mgr. Ivana Majíčková, MBA- starostka města Kunovice, Petr Hudousek - starosta města Rokytnice v Orlických horách, Rostislav Koštial- starosta města Mikulov, Ing. Petr Klouda- starosta města Rýmařov

Generální partner

Hlavní partneři

Nadace ČEZ - poskytování nadačních příspěvků
SMO Otrokovice - Stavební výroba, zemní práce, doprava a služby
MetLife pojišťovna a.s. - poskytovatel životního pojištění
Interflex s.r.o. – specialista na betonové podlahy
Kaláb - stavební firma
UniCredit Bank - bankovní produkty a služby
AR Brno, spol. s r.o. - výrobce a dodavatel potrubních součástí
RACHA KOVO SPORT s.r.o.

Partneři

ALFUN a.s.
Qualiform - certifikace, znalectví a stavební expertízy
Obchodní zastoupení firmy RI OKNA a.s.
Sportobchod.cz - tvůj nejlepší spoluhráč
Kamenictví Zimovčák  - kamenické a štukatérské práce
Hervis - kola, obuv, oblečení a fitness
Zdeněk Tomášek s.r.o. - mezinárodní kamionová doprava
Stavreko - provádění staveb a jejich změn
SNIP & CO - reklamní agentura
Comtherm Brno - komponenty pro plynová zařízení
Gumex - maloobchodní i velkoobchodní prodej a zpracování pryže
Bizmark - reklamní agentura
Buchlovské hory
léčba pohybového aparátu
Ing. Petr Koukal - computer, penzion, badminton
TK Sport - prodej a servis jízdích kol
Kooperativa - pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group
Kubica - návrhy a realizace reklamy
AK Dent - stomatologické centrum
Kavárna Adria - caffé restaurant
Maximum Party Service - cateringový servis
Ing. Ilona Heligrová - daňový poradce a účetní
Manager Team Brno - produkční a umělecká agentura
Zábojník - výroba cementového zboží
Hape - specializovaná prodejna kol
Na kole dětem Vysočinou - cyklojízda
Josef Zimovčák

© nakoledetem.cz 2016, webdesign opti-mystic.cz | webmaster megahosting.czPodpořte nás i Vy!